Obniżki AMD

Dobiegły końca największe na świecie hanowerskie targi komputerowe CeBIT 2001. Impreza ta ma na tyle duże znaczenie że wywiera znaczny wpływ nawet na komputerowe rynki lokalne.

Dobiegły końca największe na świecie hanowerskie targi komputerowe CeBIT 2001. Impreza ta ma na tyle duże znaczenie że wywiera znaczny wpływ nawet na komputerowe rynki lokalne.

Nie inaczej działo się w przypadku naszego kraju. Zapowiedziane na targach premiery setek nowych produktów zmuszają dystrybutorów do rozpoczęcia "wyprzedaży" zapasów magazynowych w celu przygotowania miejsca na przyjęcie nowej oferty. W Hanowerze koncern AMD zaprezentował szybsze wersje procesorów Duron i Athlon, które niedługo powinny pojawić się w sklepach. Odpowiedzią rynku było obniżenie cen na aktualnie oferowane układy AMD. Także zapowiadana przez Intela ofensywa rynkowa Prentium 4 spowodowała, iż znacznie spadły ceny pamięci typu RDRAM. Jeśli chodzi o napędy optyczne, to pojawianie się coraz szybszych czytników DVD również powoduje ich systematyczne obniżki.

Procesory

Powoli znika ze sklepów najwolniejszy procesor serii AMD Duron, pracujący z prędkością 650 MHz. W związku z pojawianiem się na rynku coraz szybszych układów (zapowiedziano już premierę procesora Duron 900 MHz) tanieje większość oferowanych produktów. Duron 750 i 800 MHz potaniały w ubiegłym tygodniu o ok. 10 i 6%, co spowodowało, iż aktualne ceny tych procesorów kształtują się na poziomie ok. 270 i 330 zł.

O ok. 8% podrożał natomiast Athlon 800 Mhz, którego cena wzrosła z ok. 480 do ok. 520 zł. Niewiele, bo zaledwie o ok. 4%, podniesiono ceny szybszego Athlona 850 MHz, za którego w porównaniu z ubiegłym tygodniem trzeba zapłacić o 20 zł więcej. Jego aktualna cena wynosi ok. 560 zł.

100 zł mniej ma kosztować jeden z najszybszych produktów AMD - Athlon 1,1 GHz, który potaniał do ok. 1080 zł. Cena wydajnego procesora Athlon 1,3 GHz pozostała bez zmian i wynosi ok. 1600 zł.

Ceny procesorów koncernu Intel nie zanotowały żadnych istotnych zmian.

Pamięci

Znacząco, bo o ok. 20%, spadły ceny, przeznaczonych do współpracy z procesorami Pentium 4, pamięci RDRAM PC800 128 MB, które kosztują obecnie ok. 960 zł. Nastąpiła też niewielka obniżka cen modułów SDRAM. Za kość o pojemności 64 MB należy zapłacić o ok. 5% mniej niż tydzień temu. Aktualna cena tego układu wynosi ok. 90 zł. Dwa razy pojemniejsze moduły wyceniane są na ok. 170 zł, co stanowi spadek o 10 zł w stosunku do poprzedniego notowania. Podrożały natomiast - i to aż o ok. 11% - moduły 256 MB, których ceny wzrosły z 350 do ok. 390 zł.

Dyski twarde

W segmencie dysków twardych panuje niewielki ruch, jeśli chodzi o wahania cen. Większość produktów oferowanych jest po tej samej cenie. Potaniały o ok. 9% 20 GB dyski twarde działające w standardzie UDMA 100. Podrożały natomiast produkty o pojemności 45 GB, których cena wzrosła o ok. 100 zł do ok. 850 zł.

Napędy

Spadły ceny szybkich czytników DVD pracujących z prędkościami 16/40x. Za tego typu napęd trzeba zapłacić ok. 380zł. Cena poprzedniego notowania była o ok. 40 zł wyższa i oscylowała w granicach 420 zł.