Obraz dysku krok po kroku - jak to zrobić?

Obraz dysku to najpewniejsza metoda na zabezpieczenie danych, aplikacji i systemu. Eliminuje konieczność reinstalacji programów, ich konfiguracji i oszczędza mnóstwo czasu w razie awarii komputera. Pokazujemy jak krok-po-kroku, całkowicie za darmo i szybko, przygotować płytę ratunkową Windows oraz płytę lub USB z obrazem partycji systemowej.


Kopie zapasowe można robić w postaci pojedynczych plików bądź jako obraz całych partycji i dysków. Pierwsza metoda jest szybsza, ale zabezpiecza jedynie "suche" dane.

Jeżeli chcesz skorzystać z rozwiązania, które pozwoli Ci faktycznie zaoszczędzić czas w razie poważnej awarii komputera, to powinieneś przygotować ratunkową płytę startową oraz płytę z obrazem partycji systemowej. Dzięki nim, po awarii nie stracisz czasu na reinstalację systemu i programów, a także szybko odzyskasz Windows, wszystkie programy oraz zapisane dane. Co najważniejsze - nie będziesz musiał nic instalować ani konfigurować!

Zobacz również:

  • 7 programów do wykonywania kopii zapasowych 2023

Przedstawiamy w jaki sposób krok-po-kroku przygotować odpowiednie nośniki ratunkowe DVD lub USB. Nasze porady oparliśmy na darmowym programie Paragon Backup&Recovery 10.2 Free Edition.

Dysk startowy

Jeżeli awarii ulegnie partycja systemowa, na nic przydadzą się jej obrazy zapisane na dysku w komputerze. Aby z nich skorzystać trzeba uruchomić komputer, a ten nie chce przecież działać. Takiej sytuacji zapobiega płyta startowa. Służy ona do uruchomienia peceta i zawiera narzędzia, które umożliwiają skorzystanie z zapisanego na dysku obrazu. Płytę startową warto zrobić zaraz po pierwszym uruchomieniu Paragon Backup&Recovery.

(Dysk startowy) Krok 1

Wybór opcji tworzenia płyty ratunkowej

Zainstaluj i uruchom program. Podczas instalacji potrzebny ci będzie dostęp do Internetu. Aplikacja wymaga rejestracji, po której producent wyśle na twoją skrzynkę e-mail bezpłatny ale niezbędny do jej uruchomienia klucz produktu i numer seryjny. Po wystartowaniu kliknij od razu łącze create Recovery CD {1} widoczne w komunikacie wyświetlonym w prawym dolnym rogu okna.

(Dysk startowy) Krok 2

Kreator nośnika zapisu

Wybierz przycisk Next w oknie kreatora i wskaż nośnik, na którym zostaną umieszczone pliki startowe. Do wyboru masz pamięć flash bądź płytę CD {2}. Pierwsza opcja jest szybsza, druga gwarantuje większa elastyczność (nie wszystkie starsze komputery potrafią się uruchomić z napędu USB).

(Dysk startowy) Krok 3

Wybór wersji narzędzi startowych

Zdecyduj, czy chcesz skorzystać z domyślnego generowanego przez program, zestawu narzędzi startowych czy chcesz wykorzystać swój własny. Jeżeli nie masz pewności pozostaw zaznaczona opcję Typical {3}.

(Dysk startowy) Krok 4

Umieść nośnik w napędzie, bądź złączu USB (pamiętaj, że wszystkie znajdujące się na nim dane zostaną usunięte). Wskaż go, kliknij Next, a następnie OK. Po chwili niezbędne pliki startowe zostaną skopiowane. Przyciskiem Finish zakończ pracę kreatora.

*Porada: Start z dysku USB

Opcja uruchamiania z napędu USB

Jeżeli utworzyłeś dysk startowy w zewnętrznej pamięci flash, to zanim z niej skorzystasz musisz w BIOSie ustawić uruchamianie komputera z dysku USB. Odpowiedzialna za to opcja w różnych modelach płyt głównych może być umieszczona w różnych miejscach - na przykład Boot device priority. Zawarty w niej parametr 1st Boot Device definiuje się najczęściej jako: Removable Dev. {4}.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: