Obraz jak marzenie cz.1

Płaskie telewizory są coraz lepsze. Systemy poprawy płynności ruchów 100 Hz sprawiają, że modele LCD wyświetlają obraz szybciej, bez smużenia. Producenci paneli plazmowych nie złożyli jednak broni i wciąż zaskakują produktami wysokiej jakości.


Płaskie telewizory są coraz lepsze. Systemy poprawy płynności ruchów 100 Hz sprawiają, że modele LCD wyświetlają obraz szybciej, bez smużenia. Producenci paneli plazmowych nie złożyli jednak broni i wciąż zaskakują produktami wysokiej jakości.

Dylemat plazma czy LCD dla wielu z nas jest wciąż aktualny. Do niedawna koronnym argumentem przemawiającym za zakupem telewizora plazmowego był wolny czas reakcji matryc LCD i związane z tym smużenie. Objawiało się widoczną poświatą za szybko przemieszczającymi się na ekranie obiektami. Wprowadzenie do ekranów LCD systemów 100 Hz istotnie zmienia sytuację. Producenci stosują dwa warianty tego rozwiązania, które - choć różnią się zastosowaną technologią - dają zbliżony efekt: zwiększenie płynności wyświetlanego obrazu. Pierwsza metoda to podwojenie liczby wyświetlanych klatek. W obowiązującym w Europie sygnale PAL jest to wartość 50 Hz. Otrzymujemy zatem 100 klatek na sekundę, co pozwala uzyskać płynniejszy obraz, szczególnie istotny dla osób oglądających na ekranie telewizora rozgrywki sportowe czy dynamiczne filmy akcji. Druga metoda polega na umieszczeniu pomiędzy wyświetlanymi klatkami pustych obrazów. Producenci wolą metodę podwajania. Stuhercowe LCD są coraz popularniejsze, choć jak na razie ten element wyposażenia zarezerwowany jest dla droższych, bardziej zaawansowanych modeli.

Na szczęście przynajmniej część najlepszych odbiorników LCD ma na tyle szybkie matryce, że system 100 Hz nie jest im niezbędny. Nawet bez niego potrafią wyświetlać płynny, pozbawiony smużenia obraz bardzo wysokiej jakości. Plazmy mają tę wadę, że powodują duże zużycie energii. Oszczędni przed zakupem powinni sprawdzić w specyfikacji telewizora, jak duży pobór mocy charakteryzuje dany odbiornik. Szczególnie dotyczy to modeli o dużych przekątnych obrazu, np. 50-calowa plazma wykazuje pobór mocy średnio na poziomie 600 W. Producenci walczą z tym problemem, wraz z wprowadzaniem do oferty nowych modeli widać postęp w dziedzinie energooszczędności. Z drugiej strony, co zabawne, ale i prawdziwe, gdy sprawisz sobie plazmę, to jakbyś otrzymał dodatkowy grzejnik do domu. Tradycyjny kaloryfer można wyłączyć i w ten sposób, oszczędzając na ogrzewaniu, skompensować większe wydatki na prąd. Plazmy, mimo większego zużycia energii, mają swoje niezaprzeczalne zalety. Wyświetlają obraz całkowicie pozbawiony smużenia i - co dla wielu osób bardzo istotne - dysponują bardzo szerokimi kątami widzenia. Bez względu na to, czy patrzysz na obraz, siedząc na wprost telewizora, czy mocno z boku, jest on zawsze wyraźny. Tego samego nie można powiedzieć o większości odbiorników LCD. Tylko najlepsze modele mogą pochwalić się bardzo szerokimi kątami widzenia. Kupując telewizor, zwróć uwagę na wyposażenie w gniazda. Przynajmniej dwa złącza HDMI to minimum. Warto o tym pamiętać, bo wystarczy podłączyć odtwarzacz Blu-ray/ DVD i np. dekoder telewizji satelitarnej, aby zająć wszystkie dostępne złącza cyfrowe. Naszym zdaniem, trzeba też zwrócić uwagę na to, czy podstawa telewizora (o ile nie zamierzasz powiesić go na ścianie) jest obrotowa. Ten z pozoru błahy element wyposażenia może się okazać bardzo ważny w codziennym użytkowaniu. Jeśli telewizję oglądasz z różnych miejsc w pokoju (np. w części jadalnej oddalonej od kanapy), obrotowa podstawa, pozwalająca przekręcić ekran w stronę widza, będzie niezastąpiona.

Sharp LC-52XL2E

Jeden z najlepszych 52-calowych telewizorów LCD, zapewniający płynny obraz w wysokiej jakości. Japoński Sharp to jeden z liderów segmentu telewizorów LCD. Choć jego produkty nie należą do tanich, są chętnie kupowane ze względu na solidność wykonania i zastosowanie zaawansowanej elektroniki poprawiającej jakość obrazu. Prezentowany przez nas 52-calowy odbiornik to jeden z bardziej zaawansowanych modeli w firmowej ofercie. Jakość wykonania obudowy telewizora jest wzorowa. Ramki wokół matrycy są wąskie, co sprawia, że mimo sporej przekątnej matrycy, telewizor nie robi wrażenia ogromnego.

Funkcje: kilka trybów proporcji obrazu, timer, automatyczna regulacja podświetlania matrycy, obsługa sygnału 1080p/24, 100 Hz, Aquos Link

Złącza: 3 HDMI 1.3 (z HDCP), 2 Euroscart, S-Video, kompozyt, komponent, VGA, RS232C, wyjście audio analogowe i cyfrowe optyczne, wyjście słuchawkowe, czytnik kart CI, wejście USB (serwisowe)

Wysoka jakość materiałów pozwala uznać telewizor Sharpa za produkt luksusowy. Niestety, podstawa nie jest obracana, co uważamy za spory minus. Zaleta odbiornika to jego niewielka grubość. Po odczepieniu podstawy łatwo zawiesić go na ścianie, korzystając ze specjalnego wieszaka (do kupienia osobno). Poza najnowszą matrycą LCD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli telewizor wyposażono w system 100 Hz Double Frame Driving, który - podobnie jak w innych rozwiązaniach tego typu - podwaja liczbę wyświetlanych klatek i tym samym zwiększa płynność ruchów na ekranie. Dodatkowe, pośrednie klatki są tworzone przez procesor Sharpa na tyle udanie, że ich pojawienie się nie powoduje występowania jakichkolwiek błędów obrazu. Matryca LCD jest bardzo dobra. Ma świetną powłokę antyrefleksyjną, bardzo ciemną, co przyczynia się do uzyskania dobrego współczynnika kontrastu. Deklarowany przez producenta to 2000:1 w trybie standardowym i do 10 000:1 przy uruchomionej funkcji dynamicznego kontrastu. Naszym zdaniem to ustawienie spisuje się bardzo dobrze. W jasnych scenach działanie funkcji jest subtelne i nie powoduje istotnego rozjaśniania jasnych pól obrazu, co mogłoby prowadzić do nienaturalnego przejaskrawienia bieli.

Obraz jak marzenie cz.1

W ciemnych scenach działanie dynamicznego kontrastu jest bardzo pomocne. Dzięki niemu obraz jest o wiele czytelniejszy i bardziej efektowny. Podświetlenie panelu RGB+ zostało tak zmodyfikowane, aby wyświetlanych było więcej barw niż w standardowych modelach LCD. Sharp zastosował ciekawy patent: do trzech podstawowych barw (czerwona, zielona, niebieska) dodał szkarłat. Poprawiła się dzięki temu reprodukcja barw, a jednocześnie kolory pozostały bliskie naturalnym. Niezbyt udana jest część predefiniowanych ustawień obrazu. O ile do trybów Standard i Film nie mamy zastrzeżeń, to tryb Dynamiczny praktycznie nie nadaje się do oglądania jakiegokolwiek programu (obraz jest za ostry, widoczne są szumy). Polecamy samodzielnie pobawić się z ustawieniami dostępnymi w menu i zapisać własne parametry w pamięci telewizora. Kąty widzenia są dobre lecz jeśli spojrzymy na ekran pod naprawdę dużym katem, widać spadek wyrazistości obrazu i kontrastu. Sprawnie działa system OPC, który dynamicznie reguluje intensywność podświetlenia panelu, badając poziom nasłonecznienia pomieszczenia, gdzie ustawiony jest telewizor. Regulując parametry pracy zintegrowanych głośników radzimy włączyć tryb Surround. Bardzo dobrze sprawdza się przy oglądaniu filmów, udanie emulując dźwięk przestrzenny. Dialogi są wyraźne, można je także dodatkowo uwypuklić za pomocą odpowiedniej funkcji.

Informacje Sharp Polska

tel. 0 801601609

http://www.sharp.pl

Cena 9900 zł

JVC LT-42V80BU

Najnowsze topowe telewizory ciekłokrystaliczne JVC wyposażono nad wyraz bogato. Do wyboru są dwa modele, 42- i 47-calowy. Oba dysponują matrycami LCD o rozdzielczości Full HD 1920x1080 pikseli. Do redakcyjnych testów trafił model mniejszy, o oszczędnej, lecz zarazem eleganckiej stylistyce. Obudowa nie ma tak popularnych jak u innych producentów obłych kształtów. Jest charakterystyczna, od razu można zidentyfikować telewizor jako produkt JVC. Ekran zamontowano na obrotowej, solidnej podstawie. Zastosowane panele LCD należą do produktów wysokiej klasy. Są wykonane w technologii IPS, której jednym z plusów jest bardzo dobre odwzorowanie szerokiego spektrum barw. Kolejna zaleta to szerokie kąty widzenia. Panele IPS zazwyczaj dysponują dłuższym czasem reakcji niż najtańsze matryce TN, lecz pod pozostałymi względami są od nich o wiele lepsze. W telewizorze JVC czas reakcji panelu zdecydowanie skrócono, wprowadzając technologię 100 Hz Clear Motion Drive II.

Funkcje: efekt surround, teletekst, kilka trybów proporcji obrazu, PIP, tryb ECO, timer, MaxxAudio, MaxxBass, funkcja wzmocnienia dialogów, 100 Hz Clear Motion Drive II, DynaPix HD

Złącza: zasilanie, antenowe, 3 HDMI 1.3, S-Video, 2 Euroscart, kompozyt, komponent, 2 wejścia audio, wyjście audio stereo

Producent szacuje, że wartość tego parametru to 8 ms. W porównaniu do konkurencji nie jest to czas wyjątkowy, lecz z naszych testów wynika, że szybkość matrycy JVC jest bardzo dobra i obraz praktycznie nie smuży. Wysoka wartość opóźnienia podawana w specyfikacji wynika po prostu z uczciwości japońskiego producenta. 100 Hz w telewizorze JVC działa na zasadzie podwajania liczby wyświetlanych klatek. Współczynnik kontrastu wynosi 1000:1, co jak na telewizor LCD jest wynikiem bardzo dobrym. Po uruchomieniu funkcji dynamicznej kontroli tego parametru wynosi 3500:1. Również w tym wypadku nie powinno to odstraszać kupującego, bo podawane przez wielu producentów wartości rzędu 10 000:1 nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. W JVC czerń jest bardzo dobra, głęboka, a skala szarości ma dużą rozpiętość. System DynaPix HD realizuje kilka funkcji. Po pierwsze, redukuje szum sygnału, po drugie, zmniejsza obecność niedoskonałości obrazu, gdy wykazuje braki związane z wysokim stopniem kompresji (widoczne na ekranie w postaci kwadratowych pól). Korekcie poddawana jest także informacja o kolorze. Poprawia się separacja barw i ich wyrazistość. DynaPix HD wygładza również tzw. postrzępione krawędzie obiektów. Telewizor dysponuje dynamiczną kontrolą intensywności podświetlenia, dopasowywanego do warunków oświetleniowych pomieszczenia (maksymalna jasność to 500 cd/m2).

Obsługa urządzenia jest prosta dzięki czytelnemu menu, gdzie dociekliwy użytkownik znajdzie opcje pozwalające na precyzyjną regulację barw. Oprócz chwalonego już przez nas bardzo dobrego kontrastu i głębokiej czerni na uwagę zasługuje doskonała ostrość i precyzja obrazu. Czasami warto samodzielnie obniżyć domyślne ustawienia ostrości, aby uzyskać bardziej miękki obraz. Kolory są naturalne i co istotne, występują w odpowiednich proporcjach. Podświetlenie matrycy poszerza w stosunku do typowych telewizorów LCD spektrum odwzorowywanych barw. To znajduje odzwierciedlenie w dobrym zróżnicowaniu kolorów i płynnych przejściach tonalnych. Jakość dźwięku dorównuje obrazowi. Wbudowane głośniki grają z werwą i dysponują zadowalającą podstawą basową.

Informacje JVC Polska

tel. 022 6661111

http://www.jvc.pl

Cena 6200 zł