Obraz w panoramie


Monitory 24-calowe cale

EIZO FlexScan S2431W

Obraz w panoramie

EIZO FlexScan S2431W

W kategorii 24-calowych paneli LCD EIZO zaprezentowało się z najlepszej strony. Zwycięski model zalicza się do najdroższych, ale w jego wypadku cenę usprawiedliwia świetna jakość obrazu. Matryca PVA podświetlana jest standardowo z bardzo wysoką jasnością - po uruchomieniu monitora i pozostawieniu ustawień fabrycznych bez zmian jasność panelu przekracza 370 cd/m2. To bardzo dużo, oczy osoby pracującej przy takich ustawieniach szybko się męczą. Panel ten dysponuje jasnością jeszcze wyższą (450 cd/m2) w trybie przystosowanym do oglądania filmów. W tym wypadku wysoka jasność jest mile widziana, jeśli podczas seansu filmowego usiądziesz w większej odległości od ekranu.

Obraz bez zarzutu

Obraz w panoramie

Werdykt PCWK

EIZO pod względem odwzorowania barw jest dobrze skalibrowany fabrycznie. Także temperatura barwowa jest poprawna i zbliżona do pożądanych 6500 kelvinów. Bardzo wysoki współczynnik kontrastu przekracza deklaracje producenta - standardowo wynosi ponad 1100:1, natomiast po optymalnym ustawieniu parametrów wyświetlacza uzyskaliśmy nadal wysoki współczynnik 922:1. Ostrość obrazu i szerokość kątów widzenia są wzorowe. Równomierność podświetlania matrycy o rozdzielczości 1920x1080 pikseli nie zawodzi. Różnica między intensywnością podświetlenia centrum matrycy i jej narożników nie przekracza 12 procent, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Wyposażeniu można zarzucić brak gniazda HDMI, które u wielu konkurentów są w zestawie standardowo. EIZO zdecydowało się na tradycyjny zestaw - analogowe złącze VGA, cyfrowe DVI z obsługą protokołu HDCP i koncentrator portów USB, służący jednocześnie do połączenia monitora z pecetem. Z poziomu systemu operacyjnego przy użyciu specjalnej aplikacji dołączanej do monitora można regulować parametry wyświetlacza.

Jasność: 450 cd/m2

Kontrast: 1000::1

Czas reakcji: 8 ms

Kąty widzenia (pion/poziom): 160/160 stopni

Informacje Alstor, tel. (22)022 6754510,http://www.alstor.com.pl , Cena 4145 zł

ASUS MK241H

Obraz w panoramie

ASUS MK241H

ASUS od niedawna szturmuje polski rynek monitorów LCD. Dotychczas w naszych testach nie zyskał wyróżnień za jakość obrazu, za to wypada wyjątkowo dobrze w kategorii opłacalności. Tym razem laury zdobył 24-calowy panel, jedyny monitor o tej przekątnej obrazu w katalogu producenta. Wyposażono go ponadprzeciętnie, we wszystkie możliwe gadżety. Pod względem stylistyki panel prezentuje się bardzo dobrze. Aluminiowe wstawki rzeczywiście są metalowe, a nie z tandetnego tworzywa sztucznego, i ładnie komponują się z czarnym, błyszczącym lakierem obudowy. Na górnej krawędzi monitora zamontowano obrotową kamerę internetową, wyposażoną w przetwornik o rozdzielczości 1,3 Mp. Zintegrowano z nią mikrofon, dodatkowo wyposażony w system redukcji szumów z otoczenia użytkownika. 24-calowy panel otrzymał podświetlenie WCG-CCFL, poszerzające spektrum prezentowanych barw.

Obraz w panoramie

Werdykt PCWK

ASUS nie omieszkał także zainstalować w monitorze układu z predefiniowanymi ustawieniami wyświetlacza, które w zamierzeniu twórców mają gwarantować optymalną jakość podczas oglądania filmów, sportu czy grania. Technologię nazwano Splendid, lecz akurat tego gadżetu nie polecamy: ustawienia są słabe i lepiej pozostać przy trybie standardowym. Jeśli chodzi o wyniki testów, to monitor może pochwalić się dobrym współczynnikiem kontrastu - 744:1 bez uruchamiania funkcji dynamicznego kontrastu to wynik bardzo dobry. Rewelacyjne natomiast jest podświetlenie matrycy, przekraczające 93 procent. Oznacza to, że każdy punkt ekranu emituje obraz o zbliżonej intensywności. Matryca jest bardzo szybka, czas reakcji na poziomie 2 ms pozwala polecić ten panel graczom.

Jasność: 450 cd/m2

Kontrast: 3000 (dynamiczny)

Czas reakcji: 2 ms

Kąty widzenia (pion/poziom): 160/170 stopni

Informacje: AsusASUS, tel. 022 5718000,http://pl.asus.com Cena 1659 zł