Obraz w panoramie

Panoramiczne monitory LCD o 19-calowej przekątnej znajdują coraz mniej nabywców. Trudno się temu dziwić, bo testowane przez nas modele 20- i 22-calowe są niewiele droższe, a oferują o wiele większą przestrzeń roboczą. Za to 24-calowe modele o wyższej rozdzielczości kosztują więcej, lecz przypadną do gustu osobom oglądającym na LCD filmy.


Z informacji uzyskanych od sprzedawców i dystrybutorów wiemy, że panoramiczne monitory LCD o 19-calowej przekątnej znajdują coraz mniej nabywców. Trudno się temu dziwić, bo testowane przez nas modele 20- i 22-calowe są niewiele droższe, a oferują o wiele większą przestrzeń roboczą. Za to 24-calowe modele o wyższej rozdzielczości kosztują więcej, lecz przypadną do gustu osobom oglądającym na LCD filmy.

Obraz w panoramie

Opłacalność

Minęło zaledwie kilka miesięcy od opublikowanego na naszych łamach dużego porównania monitorów panoramicznych, a można zauważyć istotną zmianę w konstrukcji nowych modeli. W sezonie wiosennym najmodniejszym kolorem monitora LCD jest czerń. Trudno kupić panel w innym kolorze. Jeszcze niedawno dominowały kość słoniowa, szarość lub biel, teraz czarny odblaskowy lakier uznano za klucz do sukcesu.

Obraz w panoramie

Wydajność

Wyłamała się jedynie Belinea, która swój najnowszy 24-calowy model oferuje w stylizowanej na Apple'a białej obudowie. Monitor ten dopasowany jest do nowych notebooków sprzedawanych pod marką Belinei. Widać dużą konsekwencję, ciekawe tylko, czy ten kierunek, skrajnie odmienny od wybranego przez resztę producentów, okaże się właściwy.

Obraz w panoramie

Opłacalność

Czarne obudowy to nie matowe skrzynki - teraz monitor LCD oprócz mniejszej matrycy niewiele się różni od dużych telewizorów ciekłokrystalicznych. Piszemy przede wszystkim o stylistyce, bo technologiczne różnice nadal są spore. Jeden element wyposażenia zbliża jednak elektronikę użytkową i komputerowe monitory LCD: gniazdo HDMI coraz częściej towarzyszy cyfrowemu złączu DVI lub je zastępuje.

Obraz w panoramie

Wydajność

Dodatkową zaletą popularyzacji interfejsów cyfrowych jest obsługa protokołu HDCP, który w systemie operacyjnym Vista zabezpiecza materiały filmowe przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Gdy na monitorze zechcesz wyświetlić film z dysku Blu-ray, HDCP będzie koniecznością.

Obraz w panoramie

Parametry techniczne i wyniki testów modeli 20–22-calowych

Niestety, nowe monitory LCD o większej przekątnej ekranu często nie gwarantują lepszego obrazu. Dramatyczny spadek ich cen nie wziął się znikąd. W tanich modelach stosuje się najsłabsze panele TN, które nie gwarantują dobrego odwzorowania barw. Pewnym rozwiązaniem jest nowy rodzaj podświetlenia matrycy (cztery świetlówki) WCG-CCFL. Takie monitory trafiają do sklepów coraz częściej i warto je kupić, bo gwarantują szerokie spektrum prezentowanych barw - 97 procent w skali NTSC, dzięki czemu matryca TN mimo znanych od dawna wad wyświetla kolory o wiele lepiej niż dotychczas. Nadal ma też swoją największą zaletę, czyli krótki czas reakcji, nawet rzędu 2 ms (gtg). Matryce wyższej klasy S-PVA i S-IPS stosuje się w modelach 20-22-calowych niezwykle rzadko, za to częściej w panelach 24-calowych.

Monitory LCD 20-22"

EIZO FlexScan S2201W

Obraz w panoramie

EIZO FlexScan S2201W

Japońskie monitory EIZO często zajmują miejsca w czołówce naszego rankingu. Opisywany model to najtańszy z 22-calowych paneli tej firmy. Co ciekawe, nie jest najdroższy w swojej grupie, bo o 700 zł więcej kosztuje AG Neovo. Testując "ekonomiczne" EIZO, nie mogliśmy pozbyć się wrażenia, że stanowi pewien kompromis. Mając w pamięci modele, które trafiły do testów w naszej redakcji w ciągu minionych kilku lat, dochodzimy do wniosku, że chcąc konkurować ceną z popularnymi produktami, producent musiał się zdecydować na nieco słabszy panel LCD.

Taniego nie ukryjesz

Obraz w panoramie

Werdykt PCWK

Matryca TN ma istotny związek z obniżeniem ceny, ale przeciętna jakość obrazu wpływa na odbiór. Współczynnik kontrastu to średnie 472:1, natomiast równomierność podświetlenia matrycy jest już lepsza i wynosi 89 procent. Poniżej przeciętnej wypada za to wierność odwzorowania barw. Tam, gdzie droższe EIZO świecą pełnym blaskiem, tańszy wyraźnie traci. Monitor tym razem nie wygrał w kategorii jakości obrazu, lecz uwzględniając wyposażenie, warunki gwarancji i w walory użytkowe zaprezentowało się najlepiej. Zwłaszcza pod tym ostatnim względem model jest bardzo udany.

Wyposażono go w złącze DVI z obsługą protokołu HDCP oraz koncentrator portów USB. Podłączając monitor kablem USB do komputera i instalując specjalne oprogramowanie, można ustawiać parametry wyświetlacza z poziomu systemu operacyjnego. Wygodna jest podstawa, pozwalająca na regulację położenia matrycy we wszystkich kierunkach. Panel może również wyświetlać obraz w pozycji pionowej (tzw. Pivot). Plusem monitorów EIZO jest wyjątkowo długa, 5-letnia gwarancja, która obowiązuje również na testowany model.

Jasność: 300 cd/m2

Kontrast: 1000:1

Czas reakcji: 5 ms

Kąty widzenia (pion/poziom): 178/178 stopni

Informacje Alstor, tel. (22)022 6754510,http://www.alstor.com.pl , Cena 2059 zł