Obraz z kryształów

Najbardziej popularnymi urządzeniami wykorzystującymi wyświetlacze ciekłokrystaliczne są zegarki i kalkulatory. Technologia ta posłużyła także do produkcji monitorów, które znalazły zastosowanie w informatyce, a ostatnio również w domowych systemach AV.


Najbardziej popularnymi urządzeniami wykorzystującymi wyświetlacze ciekłokrystaliczne są zegarki i kalkulatory. Technologia ta posłużyła także do produkcji monitorów, które znalazły zastosowanie w informatyce, a ostatnio również w domowych systemach AV.

Gorącym marzeniem wielu miłośników kina jest posiadanie uniwersalnego ekranu, do którego można podłączyć zarówno sygnał z anteny telewizyjnej, komputer, jak i DVD lub magnetowid. Ekran taki powinien być płaski, mieć możliwość dostosowywania rozdzielczości obrazu do rodzaju podłączonego sygnału i nie kosztować więcej niż standardowy 25-calowy odbiornik AV.

Obraz w srebrnej ramie

Cała 15-calowa matryca LCD otoczona jest 3-centymetrową srebrną ramką. Na jej dolnej krawędzi zamontowano 8 dotykowych sensorów, za pomocą których możemy ustawić parametry urządzenia. Wszystkie nastawiane funkcje pokazują się na ekranie w formie interfejsu graficznego, który znacznie usprawnia skalibrowanie optymalnych parametrów. Również z jego pomocą możemy dokonać wyboru wejścia, do którego podłączyliśmy sygnał, oraz zestroić tuner telewizyjny i wybrać nadawaną stację. Funkcje możemy uruchomić również z pilota zdalnego sterowania. Rozszerzona dolna krawędź obudowy zawiera wmontowane dwa szerokopasmowe małe głośniczki.

Ekran stoi na specjalnie wyprofilowanej nodze. Przymocowana do tylnej ścianki, stanowi przedłużenie ekranu, a jej szeroka podstawa zapewnia stabilność. Z tyłu znajdują się nagwintowane gniazda, służące do powieszenia ekranu na ścianie, a wzdłuż listwy usztywniającej zamontowano gniazda, umożliwiające podłączenie dwóch dodatkowych głośników za pomocą małych jacków. Także tam umieszczono uniwersalne gniazdo scart, zestaw cinchów do odbioru sygnałów AV, gniazdo hosiden, pozwalające odbierać sygnały S-Video oraz RGB poprzez złącze komputerowe. Dodatkowo zamontowano gniazdo antenowe.

Telewizor LCD LE-15A10

#X-TRA Info#
#Sekcja TV#
#System#PAL/SECAM
#Dźwięk#stereo NICAM/A2
#Korektor dźwięku#
#Polskie menu
#Funkcja AVL#50-200 Hz active
#Edycja nazw programu#35-200 Hz
#Złącza# eurozłącze, VGA, S-VHS, AV, antenowe RF, słuchawkowe
#Sekcja monitor#
#Max rozdzielczość#XGA (1024 x 768)
#Jasność#200 CD/m2
#Kąt oglądania# w poziomie 60 stopni w pionie 45 stopni
#Cena (zł)#3299 + VAT
#Dystrybutor#LG Electronic Poland
#Telefon#(22) 606 14 50

Tańczący z kryształem

Podstawową cechą obrazu tworzonego przez Flatron jest całkowity brak linii, tworzących jego strukturę, i brak jakiegokolwiek migotania. Obraz doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów rysunkowych i w czasie zabawy w gry komputerowe. Natomiast podczas oglądania filmów z płyt DVD nie można już tak jednoznacznie go pochwalić. Filmy sf, mroczne kryminały i inne produkcje, które pokazują sztuczny świat zrobiony rękami człowieka, wypadły bardzo efektownie. Ale obrazy z dużą ilością zmieniających się szczegółów, takie jak np. ściana lasu z tysiącami drgających liści, wyglądały tak, jakby monitor tracił czasami ostrość i nie nadążał za szybko następującymi zmianami. Dźwięk uzyskany z dołączonych do monitora głośniczków był jasny i przestrzenny, ale słychać było ograniczenie ze strony niskich częstotliwości. Nic w tym dziwnego, firma bowiem zapewnia, że głośniki odtworzą dźwięk do 80 Hz. Jest więc wskazane, aby korzystać z oddzielnego toru audio lub wspomóc je istniejącym małym subwooferem. Dla osób, które dużo pracują w domu przy komputerze i czasami w oparciu o niego oglądają filmy z odtwarzacza DVD lub z TV, ekran LG jest konstrukcją wystarczającą. W systemach kinowych do małych pomieszczeń monitor ten jest, niestety, za mały. W systemach AV, w których dobrze sprawdziła się jeszcze produkowana, 22-calowa panorama LCD, również firmy LG, jej 15-calowy następca ze względu na proporcje ekranu i przekątną będzie niewystarczającym rozwiązaniem. Trzeba stwierdzić, że oferta LG straciła w tym momencie atrakcyjność. Miłośnicy kina na naprawdę dużym ekranie muszą albo skierować swoje oczekiwania w stronę ekranów plazmowych, albo poczekać na nowe ekrany LCD o przekątnej powyżej 15 cali.