Obraz z magicznej kuli

Firma Actuality Systems opracowała wyświetlacz w formie kuli, pozwalający na oglądanie generowanego przez niego, trójwymiarowego obrazu z dowolnej pozycji.

Actuality Systems Perspecta

Actuality Systems Perspecta

Przedstawiciele Actuality Systems podkreślają, że do oglądania w pełni trójwymiarowego obrazu, wyświetlanego za pomocą urządzenia o nazwie Perspecta nie są potrzebne żadne specjalne okulary, jak w przypadku większości wyświetlaczy pseudotrójwymiarowych. Zdaniem twórców Perspecty, może ona znaleźć zastosowanie przede wszystkim w laboratoriach medycznych lub chemicznych, prowadzących badania nad złożonymi molekułami. Zainteresowanie nowym rodzajem wyświetlacza wyraziła także amerykańska armia.

Kosztujący obecnie ok. 40 tys. USD wyświetlacz wykorzystuje do generowania obrazu 3D specjalne oprogramowanie, przekształcające do postaci trójwymiarowej obiekty stworzone za pomocą "standardowych" aplikacji 3D przy wykorzystaniu ponad 40 różnych algorytmów renderujących. Obraz ten "rzucany" jest następnie na kulisty ekran projekcyjny wirujący z prędkością 600 obrotów na minutę. Zdaniem producenta, jest on w stanie wyświetlić do 100 milionów vokseli (trójwymiarowych pikseli) w ciągu jednej sekundy. Urządzenie pozwala także na wykorzystanie dowolnych tekstur i technik cieniowania dostępnych w aplikacjach 3D.

Za sprawną obróbkę danych wewnątrz Perspecty odpowiada procesor Pentium 4, pracujący pod kontrolą systemu Windows NT.

Więcej informacji:

http://www.actuality-systems.com


Zobacz również