Obrazkowy system Sony

Sony planuje wprowadzić na rynek nowy system nawigacji w Internecie - IP3.

W środę Sony ogłosiło plany powołania nowego działu - Cybergene.com, który ma zajmować się wdrażaniem opartego na obrazkach systemu nawigacji po internecie - IP3. System ma zaoferować użytkownikom dużo łatwiejszy sposób poruszania się po Internecie. Podczas konferencji prasowej w Tokio Yusuka Sato, szef Cybergene, zademonstrował działanie nowego systemu: klikając na ikonkę na pulpicie, użytkownik uruchamia okienko przeglądarki IP3 prezentujące obiekt powiązany z ikoną. W prezentacji Sato był to obrazek przedstawiający komputer Sony. Kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszki uruchomiło menu oferujące różne informacje na dany temat, w tym strony HTML lub Adobe Acrobat, obrazy wideo, pliki dźwiękowe oraz inne dane wizualne bądź tekstowe. Kolejna pozycja menu pozwala połączyć się ze stronami, na których można zamówić produkt, zaś podwójne kliknięcie na obrazek przywołuje powiązane z nim strony, np. o innych komputerach czy urządzeniach peryferyjnych.

Chociaż z punktu widzenia użytkownika przeglądarka nie różni się aż tak bardzo od istniejących, budowa systemu istotna jest dla strony dostarczającej informacji. Informacje związane z każdą ikonką magazynowane są w komputerze użytkownika, zaś system wspomaga wymianę informacji na nowe, zapewniając ich ciągłą aktualizację. Poza tym system umożliwia zbieranie informacji o preferencjach użytkownika, co pozwala choćby na dokładniejsze działania marketingowe. Poczta IP3 umożliwia bezpośrednie wysyłanie informacji od firm do indywidualnych użytkowników.

System IP3 opracowała tokijska firma Visionarts. Sony zyskało wyłączne prawa do systemu i użyje go w sieci wewnętrznej oraz będzie promować wśród innych firm, pragnących dotrzeć do użytkowników Internetu. Przeglądarka IP3 będzie oferowana bezpłatnie od końca czerwca.