Obrazu powiększanie na zawołanie

W laboratoriach Sony powstał chip, który umożliwia powiększanie dowolnie wybranego obszaru telewizyjnego obrazu, zachowując przy tym jego ostrość i wyrazistość. Odbyła się już pierwsza prezentacja nowej technologii.

Rozwiązanie o nazwie "Digital Reality Creation Multifunction v2", pozwala użytkownikowi na kadrowanie i powiększanie dowolnie wybranego fragmentu obrazu oraz zachowanie jego możliwie najwyższej ostrości. Specjalny moduł, w którym znajduje się chip, podłączony jest do odbiornika telewizyjnego i posiada pokrętła do kadrowania oraz regulacji stopnia powiększenia.

Jak mówią przedstawiciele Sony, "Digital Reality Creation Multifunction v2" nie powiększa w tradycyjny sposób, dokonując rozciągnięcia wertykalnych oraz horyzontalnych linii obrazu. Przy 'zoomowaniu' wykorzystywane są natomiast cyfrowe techniki poprawiania sygnału, w celu uzyskania odpowiedniej głębi oraz tekstury.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! [08.02.2023]
  • Abonament RTV 2023 - jakie stawki? Kto jest zwolniony z opłaty?

Co ciekawe, jeszcze nie zdecydowano, czy nowy chip oferujący funkcję powiększania, będzie montowany w odbiornikach telewizyjnych. Być może znajdzie się on sprzedaży w postaci osobnego pudełka. Na razie nie znana jest również data wprowadzenia go na rynek oraz przewidywana cena.