Obrazy podawane na ostro

Domowa rozrywka, której motorem napędowym staje się kino domowe, stawia tradycyjnym odbiornikom TV zupełnie nowe, o wiele wyższe wymagania. Przyjrzeliśmy się stosowanym kineskopom.


Domowa rozrywka, której motorem napędowym staje się kino domowe, stawia tradycyjnym odbiornikom TV zupełnie nowe, o wiele wyższe wymagania.

W języku angielskim zwrot "Picture Tube" zdaje się najlepiej opisywać kineskop, czyli główny element każdego odbiornika TV. I choć tłumaczenie (tuba obrazowa) jest jednoznaczne, to z punktu widzenia technologii wytwarzania oraz zastosowanych w nich nowatorskich rozwiązań kineskopy poszczególnych firm różnią się między sobą. Wielcy producenci, tacy jak Philips, Sony, Panasonic, JVC, Thomson, LG czy w ostatnich latach coraz prężniejszy Grundig stosują własne rozwiązania przy produkcji, zapewniające - wg każdego z nich - najlepszą jakość oglądanego obrazu. Pojawiające się w handlu slogany reklamowe zawierają często niezrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba zwroty, określające rozwiązania zastosowane w odbiorniku TV. Potęgują one emocje podczas wyboru telewizora, lecz i tak statystyczny Kowalski decyzję o zakupie podejmuje w oparciu o zwyczajny test "na oko". Czy jest to właściwa droga? Z pewnością jedna z wielu właściwych, ale mimo wszystko przed podjęciem decyzji dobrze jest zrozumieć, za co tak naprawdę płacimy i ocenić, czy warto zainwestować w droższe urządzenie, które - prawdopodobnie - ma przed sobą lata eksploatacji.

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej najważniejszej części odbiornika TV i spróbujmy porównać rozwiązania stosowane przez producentów dostarczających wyroby na nasz rynek.

Sony

Nazwa Sony nieodłącznie kojarzy się ze słowem Trinitron. Wszyscy to chyba wiedzą, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, iż pierwszy odbiornik z kineskopem opartym na tej technologii wyprodukowano już w 1968 r. Telewizor zdecydowanie wyróżniał się jasnością i ostrością obrazu oraz stabilnością barw. Kineskop Trinitron jest powszechnie wykorzystywany do dziś, lecz już w nieco zmienionej formie. W 1996 r. przemysł telewizyjny przeżył kolejną rewolucję, tym razem za sprawą wielokrotnie nagradzanej rodziny Sony FD Trinitron Wega. Były to pierwsze na świecie odbiorniki telewizyjne z ekranem płaskim zarówno w pionie, jak i poziomie. Wytwarzany przez nie obraz przewyższał jakością standardowe systemy. Telewizory Sony FD Trinitron zawierają nowatorskie kineskopy i umożliwiają zmniejszenie poświaty i odbić, zwiększenie do maksimum kontrastu oraz uzyskanie obrazu o wyjątkowej czystości. Powierzchnia tradycyjnego kineskopu stanowi wycinek walca lub kuli, co jest przyczyną zniekształceń obrazu, zwłaszcza na obrzeżach, podczas oglądaniu telewizji z boku. Ponadto wycinek kuli odbija światło z różnych źródeł (lampa, okno), co też utrudnia oglądanie. W firmie Sony skonstruowano 32-calowy telewizor z płaskim ekranem, który pozwolił wyeliminować te wady. Nie ma w nim zniekształceń obrazu, nawet gdy patrzy się nań pod dużym kątem. Nowy produkt nazwano FD Trinitron. Przekątna widocznej części ekranu wynosi 76 cm.

Obecnie odbiorniki FD Trinitron z płaskim ekranem wyposażone są w zmodernizowany kineskop z bardzo gęstą szczelinową maską. Perforowana maska tradycyjnego telewizora przepuszcza znacznie mniej wiązek elektronów. FD Trinitron ma rozdzielczość obrazu odpowiednią dla monitorów grafiki komputerowej. Pionowe szczeliny maski nowego typu biegną od krawędzi, do krawędzi ekranu i przepuszczają znacznie więcej elektronów. Obraz jest jaśniejszy, o lepszej ostrości. Działo elektronowe ma zwiększoną ogniskową z 27 do 35 mm, co poprawia dokładność trafiania wiązek elektronów w maskę kineskopu. Dzięki szerokokątnym cewkom odchylającym, obraz na obrzeżach i w środku ekranu niemal się nie różni. Ostatnio wiele słyszy się także o tzw. odbiornikach Sony Wega. Tym mianem określa się kineskopy, które zostały wyprodukowane przez połączenie dwóch wyjątkowych osiągnięć Sony - technologii Trinitron i technologii produkcji płaskich kineskopów. Płaski kineskop FD Trinitron Wega zapewnia obraz wolny od wszelkich zniekształceń oraz mniejszą podatność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, które zakłócają oglądanie.

Obraz uzyskiwany z odbiorników z kineskopami Wega jest prawie doskonały. Cyfrowe układy zwielokratniające rozdzielczość poziomą obrazu (najnowszy DRC-MF) wraz inteligentnymi systemami poprawiającymi jakość dynamicznych obrazów dają w efekcie rezultat nazywany często mianem telewizyjnego hi-endu. Opinia ta wydaje się całkowicie uzasadniona.