Obudowa twardziela

Gdy w obudowie brakuje miejsca na twardy dysk, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które umożliwi wykorzystanie go jako napędu zewnętrznego.


Gdy w obudowie brakuje miejsca na twardy dysk, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które umożliwi wykorzystanie go jako napędu zewnętrznego.

Obudowy do dysków 2,5-calowych oraz 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 można kupić już za niecałe 100 zł. Coraz więcej modeli ma też złącze eSATA, będące odmianą SATA do urządzeń zewnętrznych, natomiast część producentów dodaje w komplecie przejściówki podłączane do gniazda SATA. Z doświadczenia wiemy, że nie każda obudowa z interfejsem eSATA pracuje równie szybko, jak dysk podłączony bezpośrednio do gniazda płyty głównej. Transfer zależy od kontrolera w obudowie, niekiedy pracującego z prędkością do 150 (SATA), a nie 300 MB/s (SATA II).

Wygoda

Wszystkie obudowy po podłączeniu do komputera za pomocą interfejsu USB 2.0 umożliwiają wykorzystanie dysku jako przenośnego magazynu danych, który w nowszych systemach jest prawidłowo rozpoznawany bez dodatkowego sterownika. Nie zawsze tak jest w wypadku złącza eSATA, które teoretycznie powinno pracować podobnie. Najczęściej konieczny jest restart komputera, bo system nie reaguje na podłączenie nowego dysku. Jeżeli to nie pomoże, trzeba sprawdzić, czy wykrywa go BIOS lub czy dysk jest spartycjonowany. Niekiedy system "dostrzega" podłączony dysk dopiero po kilku minutach. Najgorzej, gdy obudowa wyposażona jest w kontroler SATA 150 i złącze eSATA, bo często po podłączeniu twardego dysku komputer się zawiesza. Pod względem wygody użytkowania na razie USB 2.0 bije eSATA na głowę.

Wydajność

Teoretycznie dysk podłączony za pomocą interfejsu eSATA powinien pracować pięciokrotnie szybciej niż przy wykorzystaniu USB 2.0, ale w praktyce działa tylko dwa razy szybciej (wyniki uzyskane w HD Tachu, średnia prędkość zapisu). Jest to jednak zauważalny wzrost wydajności, np. czas zapisu 22 GB zdjęć skraca się z szesnastu minut do nieco ponad siedmiu.

Manhattan External Enclosure 700511

Informacje IC Intracom, tel. 022 8649500,http://www.icintracom.com.pl Cena 179 zł

Obudowa twardziela

Manhattan External Enclosure 700511 to prosta, ale wydajna konstrukcja.

Dosyć duża (22x14x3,5 cm) aluminiowa obudowa z interfejsami SATA i USB 2.0. Niezależnie od rodzaju używanego interfejsu trzeba podłączyć zewnętrzny zasilacz sieciowy. Obudowa wygląda nieciekawie, ale pracuje wydajnie, wykorzystując pełnię możliwości ieSATA (dysk SATA uzyskuje takie same wyniki, jak po podłączeniu bezpośrednio do gniazda SATA II). Niestety, po podłączeniu "na gorąco" (gdy system działa) twardy dysk jest prawidłowo rozpoznawany tylko w wypadku korzystania z interfejsu USB. Jeśli używasz gniazda eSATA, musisz restartować komputer.

Obudowa nie oferuje niczego poza wykorzystaniem standardowego dysku SATA w roli przenośnej pamięci zewnętrznej. Na tylnym panelu zamontowano wyłącznik zasilania.

Techtop Unitek Y-3350US

Informacje Konsorcjum FEN, tel. 061 8468700,http://www.fen.pl Cena 119 zł

Obudowa twardziela

Techtop Unitek Y-3350US - nietypowa obudowa z interfejsem USB 2.0 i wyprowadzonym złączem SATA zamiast eSATA.

Wykonaną w całości z aluminium obudowę do 3,5-calowych twardych dysków SATA wyróżnia brak interfejsu eSATA, który zastąpiono wyprowadzonym gniazdem SATA. Producent dołączył również przejściówkę umożliwiającą podłączanie standardowych dysków ATA. Obudowa dodatkowo wyposażona jest w hub USB 2.0 (trzy gniazda) i interfejs USB 2.0. W testach wypada podobnie do pozostałych konstrukcji, osiągając wyniki niemal identyczne jak dysk podłączony bezpośrednio do gniazda SATA płyty głównej. W wypadku interfejsu USB 2.0 prędkość zapisu danych spada do mniej więcej 27 MB/s (wyniki w HD Tachu), czyli nie odbiega od średniej. Obok przycisku włączającego zasilanie znajduje się dodatkowy, do szybkiego archiwizowania danych (PCCloneEX Lite). Wyłącznik zasilania umieszczono z przodu obudowy, co ułatwia wyłączanie kieszeni, gdy komputer nie działa.

Welland ME-740

Informacje Konsorcjum FEN, tel. 061 8468700,http://www.fen.pl Cena 99 zł

Obudowa twardziela

Welland ME-740 - może pracować pionowo i poziomo, w zestawie znajduje się przydatna przejściówka SATA do eSATA.

Kolejna obudowa z funkcją wykonywania automatycznej kopii zapasowej po naciśnięciu jednego przycisku (One Touch Backup, OTB). Odmiennie niż w większości tego typu modeli umieszczono go na tylnym panelu. Welland ME-740 przystosowany jest do dysków 3,5-calowych z interfejsem SATA i wyposażony w dwa interfejsy - USB 2.0 i eSATA. Podczas testów z tym drugim interfejsem wydajność dysku Seagate była niemal identyczna, jak po bezpośrednim podłączeniu go do gniazda SATA płyty głównej (średnio w HD Tachu 60,4 MB/s). Średnia prędkość zapisu przy wykorzystaniu złącza USB 2.0 spada do ok. 27 MB/s (podobnie jest w wypadku Uniteka oraz Manhattanu). Obudowę można ustawić zarówno pionowo (specjalna podpórka), jak i poziomo (cztery gumowe stopki amortyzują drgania wywołane pracą dysku). Użytkowników starszych modeli płyt głównych bez wyprowadzonego złącza eSATa ucieszy fakt, że do ME-740 producent dodaje przejściówkę z SATA, którą podłącza się do gniazda na płycie głównej i montuje w obudowie w miejscu kart rozszerzeń.