Obudowy w rozmiarze M

Jeżeli zależy ci na niewielkim, ale wydajnym komputerze do gier, nie używaj typowo biurowych modeli. Jest w nich za mało miejsca na pełnowymiarową kartę graficzną i nie pozwalają na skuteczne schładzanie newralgicznych podzespołów.


Jeżeli zależy ci na niewielkim, ale wydajnym komputerze do gier, nie używaj typowo biurowych modeli. Jest w nich za mało miejsca na pełnowymiarową kartę graficzną i nie pozwalają na skuteczne schładzanie newralgicznych podzespołów.

Obudowa małego, ale wydajnego komputera do gier musi pomieścić, nie tylko wydajną kartę graficzną, ale również pełnowymiarowy zasilacz. Równie ważne jest odpowiednie rozlokowanie poszczególnych elementów, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza. Ten aspekt jest szczególnie ważny, gdy chcesz korzystać z szybkiego procesora, nowoczesnej karty graficznej, wydajnego zasilacza i szybkich twardych dysków. Mniej istotny jest duży zestaw chłodzący procesor, bo wystarczy model z nim dostarczany.

Jak się okazuje, nie tylko obudowy średniej wielkości spełniają te wymagania. Z powodzeniem konkurują z nimi mniejsze (SFF), do płyt głównych Micro ATX. Nie każda jednak nadaje się do wydajnej maszyny dla gracza, dlatego przed dokonaniem zakupu warto im się dokładnie przyjrzeć. Ich ceny (bez zasilacza) zaczynają się 200 zł.

Mała, ale nie najmniejsza

Obudowy w rozmiarze M

Wybrane standardy obudów

Small Form Factor (SFF) to obudowy przystosowane do płyt głównych mniejszych niż standardowe ATX. Kategoria ta obejmuje: HTPC (multimedialne), przeznaczone do płyt głównych mniejszych niż Micro ATX (Mini ITX) oraz większe, do bardziej zaawansowanych komputerów z płytami Micro ATX (często nazywane Game Cube). Polecane przez nas konstrukcje należą do trzeciej grupy.

Zazwyczaj mają około 40 cm głębokości i od standardowych Midi Tower z miejscem na cztery napędy optyczne są o 20 cm niższe (ich wysokość rzadko przekracza 30 cm) i o 10-15 cm szersze. Powodem ostatniej z wymienionych różnic jest to, że w obudowie standardowej płyt główna zamocowana jest do bocznej ścianki, natomiast w SFF najczęściej do dolnej tacki (zdarzają się odstępstwa od reguły, np. obudowa Silverstone SST-TJ08S Temjin, będąca niejako mniejszą wersją obudów Midi Tower).

W naszym zestawieniu tylko dwie obudowy oprócz wymienionej powyżej przystosowane są do montażu płyty głównej na bocznej tacce: Silverstone SST-SG03B Sugo oraz Lian Li Smart 500.

Możliwości

Wszystkie opisywane obudowy umożliwiają montaż płyty głównej w formacie micro ATX, pełnowymiarowego zasilacza oraz zewnętrznej karty graficznej. Jedną z większych konstrukcji jest NZXT Rouge, wprawdzie niewysoka, ale dosyć przysadzista (28x34x42 cm). Bez problemu mieści nie tylko długą kartę graficzną, ale również większy zestaw chłodzący i aż cztery twarde dyski.

W niektórych wypadkach (Aplus Blockbuster Storm, Aplus Blockbuster, NOX Xtreme Cube) mogą być problemy z montażem długich kart graficznych z gniazdami zasilającymi wyprowadzonymi do góry. Razem z wtyczkami mieszczą się w obudowie z dużym trudem. Chcąc zamontować długą kartę graficzną w Silverstone SST-SG03B Sugo, trzeba przesunąć wentylator (można regulować jego położenie, więc nie jest to duży kłopot).

W większości obudów nie da się zamontować dużego zestawu chłodzącego procesor, jedynie NZXT Rougue, Antec Mini P180 Max Fun i SilverStone oferują miejsce na większy niż standardowy.

Bardzo wygodne są modele z wysuwaną tacką, do której montujemy płytę główną (z podzespołami) i kartę graficzną. W tańszych obudowach (Aplus Blockbuster Storm, Aplus Blockbuster, NOX Xtreme Cube) jakość wykonania tacki pozostawia wiele do życzenia. Pod najmniejszym naciskiem wygina się i wypacza, co utrudnia montaż, dlatego nie polecamy tych konstrukcji osobom lubiącym często wymieniać podzespoły lub zaglądać do wnętrza komputera.

Ciekawie zaprojektowana jest Tacens Teca, której szkielet podzielono na dwie części - górna jest odchylana na bok, co ułatwia dostęp do wszystkich podzespołów na płycie głównej. Natomiast w obudowie Lian Li PC-A01, chcąc po złożeniu komputera wymienić np. pamięci, trzeba najpierw wykręcić zasilacz. Takich niedogodności jest więcej, choć dla osób, które rzadko wymieniają podzespoły, są one mniej uciążliwe.