Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

Słoń nadepnął mi najpierw na prawe, potem na lewe ucho. Stało się to dawno temu podczas zajęć rytmiki w przedszkolu. Od tamtej pory idę przez życie z niemal zerową znajomością muzyki o takich kruczkach, jak zapis nutowy, nie wspominając. Dlatego samodzielne stworzenie dzwonka do telefonu Nokia 3210 to dla mnie raczej wyzwanie natury czysto komputerowej, a nie muzycznej.


Słoń nadepnął mi najpierw na prawe, potem na lewe ucho. Stało się to dawno temu podczas zajęć rytmiki w przedszkolu. Od tamtej pory idę przez życie z niemal zerową znajomością muzyki o takich kruczkach, jak zapis nutowy, nie wspominając. Dlatego samodzielne stworzenie dzwonka do telefonu Nokia 3210 to dla mnie raczej wyzwanie natury czysto komputerowej, a nie muzycznej.

Od kiedy w telefonach Nokia pojawiła się możliwość tworzenia własnych dzwonków, zapanował prawdziwy dzwonkowy szał. Na ulicach, w autobusach, na imprezach, w kinach, parkach, zawsze i wszędzie każdy chce się pochwalić swoim, jednym jedynym, najbardziej oryginalnym dzwonkiem. Najnowsze hity list przebojów w mgnieniu SMS-a pojawiają się w telefonach. Sprawa jest prosta, jeżeli masz dostęp do Internetu, który - będąc skarbnicą wiedzy wszelkiej - posiada w swych zasobach również wiele stron z gotowymi sekwencjami klawiszy. Lecz nie każdy ma możliwość przeszukania Internetu, którego zasoby wprawdzie są ogromne, ale ograniczone. Co zrobić, gdy poszukiwania nie przyniosą rezultatu? Odpowiedź:

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

AKoff Music Composer umożliwia nawet rozpoznawanie śpiewu. Może się przydać.

Zrób sobie dzwonek sam.

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

The Launch przed obróbką. Interesuje nas zaznaczony obszar.

Jest wiele sposobów na osiągnięcie tego celu. Najmniej czasochłonny polega na skomponowaniu dzwonka, korzystając z programu do tego przeznaczonego np. Nokring, RingBOX. Niestety ta droga wymaga posiadania minimum wiedzy muzycznej i dobrego słuchu. Zapewne więc podążą nią jedynie wybrani. Dla maluczkich pozostaje wyjście bardziej czasochłonne, ale również przynoszące dobre wyniki i niemałą satysfakcję. Polega ono na zamianie wybranego fragmentu na plik w standardzie MIDI, następnie skonwertowaniu MID-a do formatu RTTTL (Ringing Tones Text Transfer Language). W nim dzwonek będzie gotowy do przesłania pod wskazany numer telefonu. By jeszcze bardziej ułatwić to zadanie, zamienimy go na sekwencję klawiszy, którą trzeba wpisać w Kompozytorze dzwonków w menu telefonu.

WAV do MIDI

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

Midi To Tone 2.1.

Na początku wybieramy treść dzwonka. Mnie spodobał się fragment utworu DJ Jeana, zatytułowanego The Launch. Znakomicie nadaje się jako sygnał dzwonka - jest szybki, zwarty i gotowy. Lecz żarty na bok. Wybierając fragment utworu, który posłuży za kanwę dzwonka, należy zwrócić uwagę na to, aby tzw. linia melodyczna była w jak najmniejszym stopniu zakłócona np. przez wokalistę lub - tak jak w przypadku utworu The Launch - publiczność.

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

Redukcja szumów robi swoje. Pozostał jedynie rytm.

Utwór w postaci pliku WAV należy odpowiednio przygotować. Do tego celu użyłem programu Sound Forge firmy Sonic Foundry, ale równie dobrze sprawi się najprostszy edytor audio, wyposażony w podstawowe narzędzia. Ważne jest, aby umożliwiał on redukcję szumów i miał filtry, dzięki którym będzie możliwe wycięcie niepożądanych dźwięków. Fragment przeznaczony do zamiany na MID musi zawierać tylko główną melodię. W przeciwnym razie konwersja będzie niedokładna. Warto poświęcić więcej czasu i wysiłku, by później niczego nie poprawiać ;-) Do wycięcia odgłosów publiczności, żywo reagującej na wyczyny DJ Jeana na scenie, użyłem polecenia Noise Gate. Wynik już od razu był zadowalający. Gdyby nie spełnił moich oczekiwań, musiałbym użyć dodatkowych filtrów lub korektora graficznego (Graphic EQ). Tak przygotowany wycinek zapisałem w formacie WAV o parametrach 11 025 Hz, 16-bitowy, mono - i to w zupełności wystarczy.Teraz czas na wybór narzędzia konwersji do formatu MIDI. Zdecydowałem się użyć programu WAV2MID 1.5 firmy AudioWorks. Umożliwia on ustawienie kilku parametrów, pozwalających na uzyskanie najlepszego rezultatu. Określamy między innymi poziom czułości detekcji i zakres wykorzystywanych oktaw. Trudno o receptę gwarantującą najlepszą konwersję. W każdym przypadku należy dobierać optymalne ustawienia metodą prób i błędów. Warto skorzystać z predefiniowanych ustawień WAV2MID.

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

WAV2MID to przydatne narzędzie nie tylko do tworzenia dzwonków.

Gdyby ten program zawiódł, być może odpowiednią propozycją będzie AKoff Music Composer. Używa on nieco innych sposobów detekcji i w niektórych przypadkach może przynieść lepsze rezultaty niż WAV2MID.

MIDI do RTTTL

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

Midi To Tone 2.1 - uproszczony zapis nutowy.

Nadszedł czas zamiany pliku MIDI na dzwonek w formacie popularnego programu Nokring. Do tego celu użyłem Midi 2 Tone 2.1. Program ten jest łatwy w obsłudze, a jednocześnie niewielki i umożliwia zapisanie dzwonka gotowego do wysłania bezpośrednio w formacie RTTTL. Skorzystałem jednak z zapisu w formacie Nokringa, ponieważ zamierzałem dokonać nieznacznych poprawek w zapisie nutowym. W Nokringu jest to bardzo łatwe i stąd jeszcze jeden etap konwersji. Odtwarzając wielokrotnie oryginalny wycinek, udało mi się tak poprawić zapis nutowy, że zbliżyłem się do ideału. Dzwonek brzmiał naprawdę dobrze. Pozostało jedynie wybrać sposób przesłania go pod wskazany numer telefonu. Nokring umożliwia wysłanie dzwonka za pomocą SMS-a, a do tego wystarczy posiadanie modemu. Wymaga to - niestety - skorzystania z usług SMS zagranicznego operatora, ponieważ żaden z polskich nie pozwala w ten sposób wykorzystać swojego Centrum SMS.

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

RingBOX - baza dzwonków, podręczny grajek i konwerter w jednym.

Programem, za pomocą którego można wysłać nie tylko dzwonki, ale także logo operatora lub grup, jest SmartSMS 2.0. Zawiera on globalną bazę adresów centrów SMS. Na stronach poświęconych telefonom komórkowym znalazłem informację, że centrum w Danii obsługuje tego typu usługę. Opłata za minutę połączenia z tym krajem - a tyle mniej więcej trwa wysłanie dzwonka - nie powinna zrujnować budżetu. W ciągu kilku minut gotowy dzwonek "przyleci" do waszego telefonu prosto z Kopenhagi.

Innym sposobem, wymagającym - niestety - mozolnego wpisania dzwonka w Kompozytorze, lecz oszczędzającym finanse, jest zamiana dzwonka w formacie RTTTL na sekwencję klawiszy. Posiadacze telefonów Nokia 3210 są w tym przypadku w uprzywilejowanej pozycji. Specjalnie dla nich bowiem opracowano polski program RingBOX, służący właśnie do tego celu. Zawiera on także bazę około 60 melodii.

Obywatelu! Zrób sobie dzwonek sam

Nokring umozliwia nie tylko komponowanie dzwonków, ale także przesyłanie ich do telefonu.

I to już koniec mojej zabawy z dzwonkiem i DJ Jeanem. Gra on w moim telefonie do dziś.

Tu znajdziesz wszystkie omawiane programy

AKoff Music Composer - www.akoff.com/

LogoManager - www.logomanager.co.uk/

Midi To Tone 2.1 -http://gsm.mania.prv.pl/

Nokring - www.fkn.pl/

RingBOX - gsm.mania.prv.pl/

SmartSMS - www.dalnet.se/~uffe/

WAV2MID - www.audioworks.com/