Ocean danych

Kilka spektakularnych nowości sprowokowało nas do przygotowania nowego zestawienia twardych dysków. Do sprzedaży trafił pierwszy 1,5-terabajtowy twardy dysk Seagate'a, Samsung zaskoczył nas najszybszym modelem, o prędkości obrotowej 7200 obr./min, a Western Digital zaprezentował niepokonanego pod względem wydajności VelociRaptora.


Ekodyski

Ocean danych

Western Digital WD Raptor X WD1500AHFD

Ciekawostką są "zielone" dyski WD, które wpisują się w trendy ekologiczne. Ich najistotniejszą cechą jest zmienna prędkość obrotowa talerzy, dostosowywana do określonych potrzeb: w stanie spoczynku talerze kręcą się wolniej, obciążone rozpędzają się do pełnej prędkości. Oczywiście wpływa to na wydajność, ponieważ wydłuża czas dostępu i obniża transfer danych, ale ma też dobre strony - zmniejsza pobór mocy i wydłuża żywotność dysku. Tego typu napęd doskonale sprawdzi się wtedy, gdy szybkość jest kwestią drugorzędną, bo ogranicza ją np. przepustowość interfejsu USB czy sieci Ethernet (dyski zewnętrzne do archiwizowania danych). Natomiast oszczędności w zużyciu energii przez dysk pracujący non stop mogą być wymierne. Porównaliśmy wartości poboru prądu przez "zielony" WD i Seagate Barracudę 7200.11 o pojemności 1,5 TB. Choć z obciążeniem oba dyski cechowały się podobnym zapotrzebowaniem na energię, to w stanie spoczynku Caviar Green wyraźnie tracił apetyt, zadowalając się dokładnie połową natężenia prądu zużywanego przez Barracudę.

SSD na razie w laptopach

Pozycja rynkowa tradycyjnych 3,5-calowych twardzieli wydaje się na razie niezagrożona. Co prawda, oferta dysków SSD wyposażonych w pamięć flash stale się wzbogaca, lecz są one nadal wielokrotnie droższe od standardowych twardzieli, które te bronią się nie tylko ceną, lecz także pojemnością. O ile 500 GB to obecnie maksimum wśród typowych SSD (przeciętnie mają 80-160 GB), o tyle standardowe dyski 3,5-calowe oferują o terabajt więcej. Z laboratoryjnych testów wynika jasno, że modele SSD są wielokrotnie szybsze od tradycyjnych, lecz sądzimy, że jeszcze długo ceny nośników wykonanych w obu technologiach nie będą zbliżone. Na razie największe korzyści ze stosowania dysków SSD odnoszą właściciele laptopów. Mniejsze zużycie energii powoduje, że laptop może dłużej pracować na baterii, a to skłania wymagających użytkowników do sięgnięcia po droższe rozwiązanie.

Najnowsze zestawienie dysków twardych znajdziesz w Rankingach PC World: Dyski twarde 3,5 cala (http://www.pcworld.pl/ranking/120-dyski_twarde_3_5_cala.html ).