Oceń gigantów IT

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie, w którym wyłonimy najważniejszą i najbardziej znaczącą postać w świecie IT. Przedstawiamy Wam 20 kandydatów (w niektórych przypadkach będą to dwuosobowe zespoły) do tego zaszczytnego tytułu. Naszym zdaniem każdy z nich w istotny sposób zapisał się w historii IT, jednak nie czujemy się na siłach wybrać tego najważniejszego. Dlatego też tę decyzję postanowiliśmy zostawić Wam, drodzy Czytelnicy! Stwierdziliśmy też, że oficjalne biografie bohaterów naszej zabawy większość z Was zna doskonale - dlatego postanowiliśmy potraktować tę kwestię z przymrużeniem oka. Zamiast posiłkować się oficjalnymi biogramami ikon świata IT, w poszukiwaniu informacji zajrzeliśmy w najciemniejsze zakątki Internetu - na strony zwolenników wszelkiego rodzaju teorii spiskowych oraz zaciekłych krytyków branżowych autorytetów. Sprawdźcie, jakie informacje tam znaleźliśmy...

Zasady plebiscytu "Herosi Branży IT" są niezwykle proste - przedstawiamy Wam listę 20 osób (w niektórych przypadkach będą to dwuosobowe zespoły), które w powszechnej opinii znacząco wpłynęły na kształt branży IT. Kandydatów możecie oceniać wedle kilku kryteriów, wystawiając im noty od 0 do 5). 20 kandydatów, tylko jeden głos na każdego - wybór należy do Was! Zapraszamy do zabawy!

Plebiscyt "Herosi Branży IT"

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie "Herosi Branży IT".

Oceniamy następujące kryteria (od 0 do 5):

- wpływ na współczesny świat

- kreatywność i innowacyjność

- osiągnięcia dotychczasowe

- sukces finansowy

- potencjalne sukcesy w przyszłości

- osiągnięcia nie związane z IT (działalność charytatywna, itp.)

Pragniemy również podkreślić, że wyselekcjonowanie ścisłej dwudziestki kandydatów było zadaniem niezwykle trudnym - jeśli więc uważacie, że kogoś na niej brakuje, zasugerujcie to w komentarzu. Jeśli takich głosów będzie odpowiednio dużo, nasza lista zostanie uaktualniona.

Biografie alternatywne

Chcąc opisać naszych kandydatów jak najdokładniej, postanowiliśmy nie ograniczać się jedynie do ich oficjalnych biografii. Zajrzeliśmy na grupy dyskusyjne, fora internetowe, blogi czy witryny prowadzone przez zwolenników teorii spiskowych (najciekawsze informacje znaleźliśmy, rzecz jasna, na tych ostatnich), według których życiorysy naszych bohaterów pełne są nie tylko przełomowych odkryć, śmiałych przedsięwzięć biznesowych czy trafnych decyzji, ale także spisków, podłych knowań i potajemnych machinacji...

Wyłowiliśmy z nich najciekawsze "fakty" i opinie. Prosimy więc o potraktowanie każdej z biografii z przymrużeniem oka - tak, jak zrobiliśmy to my.

Tom Anderson i Chris DeWolfe - twórcy serwisu społecznościowego MySPace.com, założonego w 2003 roku. W kwietniu 2006 mieli już 80 milionów zarejestrowanych użytkowników i miliard odsłon dziennie. Patrząc na ich kariery, można powiedzieć: trafił swój na swego. Anderson to wedle źródeł internetowych były właściciel witryny pornograficznej, zaś DeWolfe - były spamer. Od początku traktowali Internet jako maszynkę do robienia pieniędzy. Tworząc MySpace, podstępnie przyciągnęli do siebie internautów. Na porządku dziennym jest cenzurowanie treści, tak by serwis wydawał się przyjaznym miejscem. Iście szatański plan dał efekty: miliony dusz uwięzionych wewnątrz MySpace już nie mogą się z niego wydostać, a Anderson i DeWolfe zarobili ponad pół miliarda dolarów na ich sprzedaży korporacji News Corp.