Ochrona bezobsługowa

ESET SmartSecurity nie tylko zapewnia przyzwoity poziom bezpieczeństwa, lecz także bezproblemową i uproszczoną do granic obsługę. Proponowane przez pakiet wyważenie między superczułą ochroną a wygodą użytkowania jest idealne do domowych zastosowań.

ESET SmartSecurity nie tylko zapewnia przyzwoity poziom bezpieczeństwa, lecz także bezproblemową i uproszczoną do granic obsługę. Proponowane przez pakiet wyważenie między superczułą ochroną a wygodą użytkowania jest idealne do domowych zastosowań.

Ochrona bezobsługowa

Interfejs ESET Smart Security urzeka przejrzystością. Widoczne w oknie

programu opcje ograniczono do tych naprawdę najważniejszych.

ESET SmartSecurity to pakiet ochronny, zbudowany na bazie popularnego antywirusa ESET NOD32, od wielu lat znanego z wyjątkowej szybkości działania i znikomego obciążania zasobów komputera. Tak wydajna praca jest po części związana z intensywnym wykorzystywaniem algorytmów heurystycznych i metod opartych na sztucznej inteligencji. Jak działają algorytmy heurystyczne? W dużym uproszczeniu: program antywirusowy nadzoruje wszelkie procesy w systemie operacyjnym, porównując ich aktywność ze zbiorem kilkudziesięciu niebezpiecznych działań. Jeśli jakikolwiek proces będzie podejrzany pod względem odpowiednio dużej liczby elementów, zostaje określony jako niebezpieczny, a system ochronny przechodzi do dokładnej analizy pliku czy procesu i ewentualnego usuwania zagrożenia. Metody heurystyczne są stosowane praktycznie we wszystkich pakietach ochronnych. W wypadku ESET NOD32, a więc i ESET SmartSecurity, są to, w połączeniu z technikami opartymi na sztucznej inteligencji, elementy kluczowe.

Pakiet ESET SmartSecurity składa się z antywirusa, zapory sieciowej, modułu antyszpiegowskiego i filtru antyspamowego. Ostatni element ma obecnie niewielkie znaczenie - ochronę przed spamem zapewniają przede wszystkim mechanizmy po stronie serwera poczty, użytkownik konta e-mailowego powinien otrzymywać wyłącznie dobrze przefiltrowane wiadomości lub... zmienić dostawcę poczty elektronicznej.

W teście ESET SmartSecurity skupiliśmy się na działaniu antywirusa i zapory sieciowej. Należy pamiętać, że sprawdzian programu antywirusowego siłą rzeczy nie pozwala na ostateczną ocenę jakości oferowanej ochrony. Nie sposób bowiem przewidzieć, jak antywirus zareaguje na naprawdę groźnego, nowego wirusa (robaka, trojana...) o światowym zasięgu - a właśnie przed takimi zagrożeniami powinien skutecznie chronić. Wyniki testu mogą więc podsunąć pewne wskazówki co do oceny programu, ale ostateczna weryfikacja ochrony nastąpi dopiero w momencie poważnego ataku.

SmartSecurity w praktyce

Ochrona bezobsługowa

Dostosowanie działania aplikacji do potrzeb użytkownika wymaga przełączenia w tryb zaawansowany.

Pakiet ESET SmartSecurity może być używany w dwóch trybach: podstawowym i zaawansowanym, który odróżnia się większą liczbą opcji widocznych w oknie programu, m.in. ustalaniem harmonogramu skanowania, przeglądaniem plików w kwarantannie i zdarzeń zapisanych w dzienniku aplikacji. Wybór trybu nie zmienia poziomu ochrony komputera: w zaawansowanym użytkownik może po prostu lepiej dopasować działanie pakietu do własnych potrzeb. W praktyce jest to potrzebne, gdy użytkownik naprawdę chce zmieniać coś w funkcjonowaniu aplikacji. Zalecanym trybem pracy jest jednak podstawowy, w którym ESET działa na zasadzie "zainstaluj i zapomnij".

Sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda wydajność ESET SmartSecurity. W teście obciążenia systemu przez rezydentny monitor antywirusowy okazało się, że włączenie pełnej ochrony powoduje wydłużenie czasu operacji na plikach (kopiowanie i otwieranie) średnio o około 33 procent. To niezły wynik (obciążenie to nie powinno być uciążliwe), chociaż zauważalnie gorszy od wyników antywirusa NOD32 sprzed kilku lat. Trudno się temu dziwić: nowe zagrożenia ukrywają jak mogą swoją obecność, więc i program ochronny musi poświęcić więcej czasu na ich wykrywanie.

Działanie rezydentnego monitora antywirusowego w ESET SmartSecurity powoduje bardzo mały wzrost obciążenia pamięci, rzędu 2-3 procent. Test wykrywalności przeprowadzony na próbie ponad 10 tysięcy zainfekowanych plików wykazał dokładność skanowania wynoszącą 90,1 procent. Nieco gorzej program poradził sobie z wykrywaniem podejrzanych działań wykonywanych przez specjalnie przygotowane programy testowe, nie zauważył m.in. kilku prób wysyłania danych komputera do Internetu (przez protokół HTTP) oraz przechwytywania znaków wprowadzanych z klawiatury, dokonywanego popularną, podręcznikową metodą.