Ochrona bezobsługowa

ESET SmartSecurity zapewnia więcej niż przyzwoity poziom bezpieczeństwa, atutem pakietu jest bezproblemowa i uproszczona do granic obsługa. Proponowane przez ESET SmartSecurity wyważenie pomiędzy superczułą ochroną a wygodą użytkowania wydaje się całkowicie odpowiednie do domowych zastosowań.

ESET SmartSecurity zapewnia więcej niż przyzwoity poziom bezpieczeństwa, atutem pakietu jest bezproblemowa i uproszczona do granic obsługa. Proponowane przez ESET SmartSecurity wyważenie pomiędzy superczułą ochroną a wygodą użytkowania wydaje się całkowicie odpowiednie do domowych zastosowań.

Informacje: www.eset.pl

Cena: 218 zł (licencja na 1 rok na 1 stanowisko)

Ochrona bezobsługowa

Interfejs ESET SmartSecurity urzeka przejrzystością. Widoczne w oknie programu opcje ograniczono do tych naprawdę najważniejszych.

ESET SmartSecurity to pakiet ochronny zbudowany na bazie popularnego antywirusa ESET NOD32. NOD32 od wielu lat znany jest z wyjątkowej szybkości działania i znikomego obciążania zasobów komputera. Tak wydajna praca jest po części związana z intensywnym wykorzystywaniem przez NOD32 algorytmów heurystycznych i metod opartych na sztucznej inteligencji. Jak działają algorytmy heurystyczne? W dużym uproszczeniu: program antywirusowy nadzoruje wszelkie procesy działające w systemie operacyjnym, porównując ich aktywność ze zbiorem kilkudziesięciu niebezpiecznych działań. Jeśli jakikolwiek sprawdzany element kwalifikuje się do odpowiednio dużej liczby podejrzeń, jest określany jako niebezpieczny, a system ochronny przechodzi do dokładnej analizy pliku czy procesu i ewentualnego usuwania zagrożenia. Metody heurystyczne są stosowane w praktycznie wszystkich dzisiejszych pakietach ochronnych, jednak w przypadku ESET NOD32, a więc i ESET SmartSecurity, są to, w połączeniu z technikami opartymi na sztucznej inteligencji, elementy kluczowe.

Ochrona bezobsługowa

Dostosowanie działania aplikacji do potrzeb użytkownika wymaga przełączenia w tryb zaawansowany.

Pakiet ESET SmartSecurity składa się z antywirusa, zapory sieciowej, modułu antyszpiegowskiego i filtru antyspamowego. Filtr antyspamowy ma obecnie niewielkie znaczenie – ochronę przed spamem zapewniają przede wszystkim mechanizmy po stronie serwera poczty, użytkownik emaila powinien otrzymywać wyłącznie dobrze przefiltrowane wiadomości lub... zmienić dostawcę poczty elektronicznej. W teście ESET SmartSecurity skupiliśmy się na działaniu antywirusa i zapory sieciowej. Należy pamiętać, że test programu antywirusowego siłą rzeczy nie pozwala na ostateczną ocenę jakości oferowanej ochrony. Nie sposób bowiem ocenić, jak testowany antywirus zareaguje na naprawdę groźnego, nowego wirusa (robaka, trojana...) o światowym zasięgu – a właśnie przed takimi zagrożeniami program antywirusowy powinien skutecznie chronić. Wyniki testu mogą więc podsunąć pewne wskazówki co do oceny antywirusa, ale ostateczna weryfikacja ochrony nastąpi dopiero w momencie poważnego ataku.

SmartSecurity w praktyce

Pakiet ESET SmartSecurity może być używany w dwóch trybach: podstawowym i zaawansowanym. Tryb zaawansowany odróżnia się większą liczbą opcji widocznych w oknie programu, m.in. ustalaniem harmonogramu skanowania, przeglądaniem plików w kwarantannie i zdarzeń zapisanych w dzienniku aplikacji. Wybór trybu nie zmienia poziomu ochrony komputera: w trybie zaawansowanym użytkownik może po prostu lepiej dopasować działanie pakietu do własnych potrzeb. W praktyce tryb zaawansowany jest potrzebny, gdy użytkownik naprawdę chce zmieniać coś w działaniu aplikacji. Zalecanym trybem pracy jest jednak tryb podstawowy, w którym pakiet ochronny ESET działa na zasadzie „zainstaluj i zapomnij”.

Sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda wydajność ESET SmartSecurity. W teście obciążenia systemu przez rezydentny monitor antywirusowy okazało się, że włączenie pełnej ochrony powoduje wydłużenie czasu operacji na plikach (kopiowanie i otwieranie plików) średnio o około 33%. To niezły wynik (obciążenie systemu przez rezydentną ochronę nie powinno być uciążliwe), chociaż zauważalnie gorszy od wyników antywirusa NOD32 sprzed kilku lat. Trudno się temu dziwić: nowe zagrożenia ukrywają jak mogą swoją obecność, tak więc i antywirus musi poświęcić więcej czasu na ich wykrywanie. Działanie rezydentnego monitora antywirusowego w ESET SmartSecurity powoduje bardzo mały wzrost obciążenia pamięci, rzędu 2-3%. Test wykrywalności przeprowadzony na próbie ponad 10000 zainfekowanych plików wykazał dokładność skanowania wynoszącą 90,1%. Nieco gorzej program poradził sobie z wykrywaniem podejrzanych działań wykonywanych przez specjalnie przygotowane programy testowe, nie wykrył m.in. kilku prób wysyłania danych komputera do Internetu (przez protokół HTTP) oraz nie zauważył przechwytywania znaków wprowadzanych z klawiatury dokonywanego popularną, podręcznikową metodą.