Ochrona prywatności na Facebooku i Twitterze

Oto porady dotyczące zagadnienia jak chronić swoją prywatność, dane personalne i tożsamość w erze portali społecznościowych.


Przeglądanie Internetu od jakiegoś już czasu nie jest sprawą, którą wykonujemy samodzielnie. Facebook, Twitter, jak również inne portale zrzeszające szerokie społeczności, stały się integralną częścią kultury i życia w XXI wieku. Niektóre z nich są w stanie zagrozić naszej prywatności. W tym artykule postaram się przybliżyć kluczowe zagrożenia płynące z portali społecznościowych, jak również zasugeruję kilka prostych kroków, które mogą pomóc nam zostać bezpiecznymi w Sieci.

Portale socjalne są oparte na idei dzielenia się informacjami w sposób otwarty, dzięki czemu mamy wrażenie tworzenia się specyficznej sieci znajomych, przyjaciół, z którymi możemy dzieli nasze wzloty i upadki. Niestety, sieciowe połączenia między ludźmi dzielącymi się informacjami, doświadczeniami i poszukującymi innych użytkowników, którzy myślą podobnie mogą być naprawdę łatwym łupem dla wszelkiej maści hackerów. Ważnym jest, zatem, aby pamiętać o zagrożeniach płynących z korzystania z takich portali, jak również zachowania zdrowego sceptycyzmu dotyczącego kontaktów przez Sieć.

Zobacz również:

  • Nowa funkcja na Instagramie
  • Najlepszy antywirus na Androida - ranking antywirusów na system Android 2021

Uważaj czym się dzielisz

Na początek, nawet w otwartej społeczności, należy zauważyć pewne granice. Jak to powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama, adresując wypowiedź do studentów: "Uważajcie co udostępniacie na Facebooku. Cokolwiek planujecie robić, w którymś momencie waszego życia, to, co napiszecie zostanie użyte przeciwko Wam".

Ta wypowiedź może, w zasadzie odnosić się do jakiegokolwiek portalu społecznościowego. A prawdopodobnie nawet generalnie do całego Internetu. Jako ogólną zasadę przyjmijmy zatem "nie postować niczego, czego moglibyśmy później żałować". Szanse, że ktoś, kiedyś znajdzie nasze wynurzenia na jakikolwiek temat są bardzo duże, szczególnie jeżeli kiedyś mamy zamiar się ubiegać o stanowisko publiczne.

Ochrona prywatności na Facebooku i Twitterze

Wysyłanie wiadomości tego typu nie jest najlepszym pomysłem.

Już nawet pomijając wrzucanie zawstydzających, czy obrażających kogoś wiadomości trzeba zapamiętać dwie ważne zasady: Pamiętać kim są znajomi, czy też przyjaciele i bezapelacyjnie pamiętać o tym, że znajomi przyjaciół mogą być naszymi wrogami.

Pamiętaj kim są Twoi znajomi

Kiedy wrzucasz informacje w Tweeterze (Tweet) lub piszesz nowy status na Facebooku, trzeba pamiętać o tym, żeby wziąć pod naszą widownię. Coraz więcej słyszy się historii o tym, że ktos zapomniał o szefie wśród znajomych, w następstwie czego został zwolniony.

Konsekwencje nieodpowiednich komentarzy stają się coraz bardziej powszechne, w zasadzie już na tyle popularne, że dorobiły się swojego własnego terminu w Urban Dictionary - Facebook fired (zwolniony przez Facebook). Nawet napisanie czegoś w rodzaju "nudzę się" w godzinach pracy, może mieć poważne konsekwencje, jeżeli tylko przeczyta to ktoś, kogo w takim wypadku można nazwać "niewłaściwą osobą".

Przy serwisach pokroju Twitter, czy facebook i niedawnych zmianach w silnikach ich funkcjonowania, które pozwalają każdemu na wyszukanie tego, co ich interesuje, naprawdę nie masz szans, aby się schować.

Znajomi znajomych mogą zobaczyć co piszesz

Więc wszystko sobie przemyślałeś. Masz ochotę wykrzyczeć światu, że Twój szef to imbecyl, który zmusza Cię wiecznie do zostawania w pracy po godzinach, i mało tego próbuje namówić Cię do pracy w weekend. Sprawdziłeś raz a potem drugi raz i stwierdzasz z ulgą, że szefa nie ma w Twojej sieci znajomych, spuszczasz zatem ze smyczy klawiaturę i mówisz to, co myślisz.

Niestety, w dalszym ciągu możesz być w przysłowiowym lesie. Pomimo iż twój szef znajduje się poza siecią kontaktów i nie widzi twojego statusu bezpośrednio, może znajdować się wśród sieci kontaktów któregoś z Twoich znajomych. Co skutkuje tym, że szef jednak może zobaczyć status, jeśli tylko znajomy kliknie "Lubię to", gdyż wtedy na jego tablicy pojawi się link, który wystarczy kliknąć, aby zobaczyć treść.

Nie przejmuj się, bądź przyjacielski - dziel się ze znajomymi wynikami swoich prób i ciesz się wciąż rosnącą popularnością. Aby być bezpiecznym, jednak pamiętaj jedną zasadę: nigdy nie dziel się informacją, której nie chcesz, aby ktoś przeczytał, bo w końcu i tak się z nią zapozna.

Zdefiniuj Prywatność

Ochrona prywatności na Facebooku i Twitterze

Pamiętaj, żeby sprawdzić ustawienia prywatności na Facebooku

Połączenie słów prywatność i portal społecznościowy wydaje się mocno podejrzane. Jak można być otwartym na ludzi i jednocześnie zachować prywatność? No cóż, to że dzielisz informacje z ludźmi, wybranymi przez ciebie, wcale nie oznacza, że każdy Twój wpis musi być dostępny dla wszystkich użytkowników, nie wspominając o danych osobowych, zdjęciach itp.

Facebook w szczególności cierpiał na całą masę problemów z zachowaniem prywatności użytkowników. Jeżeli używasz Facebooka jakiś czas, to na pewno zauważyłeś reklamy z imionami Twoich znajomych, czy też ich zdjęciami.

Facebook daje możliwość kontroli nad prywatnością i ustawieniami jakie dane mają być widoczne dla partnerów biznesowych portalu. Jeżeli jednak przejdziesz do zakładki Facebook Ads w ustawieniach prywatności, zauważysz, że nie masz wpływu na wewnętrzne reklamy portalu. Zobaczysz tylko zdanie informujące cię, że Facebook pragnie tworzyć dobre i ciekawe reklamy dla Ciebie i Twoich znajomych.