"Ochronne" procesory Transmeta

Transmeta, producent ciekawych choć z pewnością niedocenionych procesorów Crusoe, zaprezentował układy, które mają zawierać sprzętowe algorytmy ochrony danych.

Przypomnijmy, że procesory Crusoe charakteryzowały się jak dotąd niezbyt wysoką wydajnością, architekturą zbliżoną do układów RISC i były nie do pobicia jeśli chodzi o energooszczędność. Z tego też powodu znalazły się w wielu urządzeniach przenośnych, np. notebookach czy tabletach PC, lecz jednocześnie nie zagościły na dobre w komputerach stacjonarnych.

Nowe Crusoe, wyposażone w algorytmy ochrony danych mają trafić na rynek w drugiej połowie 2003 roku. Zawarta w nich technologia pozwala na dodawanie takich mechanizmów zabezpieczeń, jak przechowywanie w procesorze cyfrowych certyfikatów oraz kluczy uwierzytelniających. Dodatkowo algorytmy mają przyspieszyć proces szyfrowania danych w standardach DES (Data Encryption Standard), DES-X oraz Triple-DES. Standardy te wskazują na zunifikowane zasady szyfrowania danych dyskowych. Procesor Transmety ma również pomagać w szyfrowaniu komunikacji w sieciach VPN.

Sprzętowe wspomaganie zadań programowych może zostać także użyte do ograniczenia nielegalnego kopiowania materiałów multimedialnych (filmów czy muzyki). Microsoft pracuje obecnie nad oprogramowaniem Palladium, które zostanie wprowadzone do kolejnych edycji systemów operacyjnych Windows i ma blokować możliwość powielania materiałów chronionych prawem autorskim. Transmeta jest przygotowana na "zaszycie" w swym procesorze mechanizmów sprzętowo wspomagających takie funkcje.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: