Oculus Rift: 599 USD to drogo? Nie, "nieprzyzwoicie tanio"

Cena okularów Oculus Rift zaskoczyła negatywnie część oczekujących z niecierpliwością na ten gadżet osób. 599 USD to bowiem znacznie więcej niż zapowiadane wcześniej 350 USD...

Okulary Oculus Rift trafiły 6 stycznia do przedsprzedaży. Wówczas też dowiedzieliśmy się, że za ten niesamowity gadżet, marzenie wielu graczy, trzeba zapłacić w Stanach Zjednoczonych 599 USD, natomiast w Europie 699 euro. Informacja ta bardzo rozczarowała wiele osób, ponieważ wcześniejsze oficjalne zapowiedzi mówiły o ok. 350 USD.

Palmer Luckey zabiera głos

W reakcji na krytyczne głosy założyciel firmy Oculus Rift, Palmer Luckey, udzielił wywiadu serwisowi Polygon. Twierdzi w nim, że sugerowana kwota dotyczyła drugiej wersji deweloperskiej (Development Kit 2), która jednakże nie spełniła oczekiwań i wymagała dalszych prac. Przejęcie przez Facebooka otworzyło zaś zupełnie nowe możliwości takie jak np. produkcja własnych wyświetlaczy, co pozwoliło opracować produkt końcowy cechujący się zastosowaniem znacznie bardziej zaawansowanej technologii.

Palmer Luckey zamieścił także wpis na Reddicie, w którym przeprosił za obiecywanie, że okulary Oculus Rift będą kosztowały 350 USD. Tłumaczył, że popełnił duży błąd w komunikowaniu się z konsumentami zakładając, że wyraźnie ustalił oczekiwania odnośnie ceny. Tak naprawdę jednak nigdy nie wspomniał o wewnętrznych szacunkach, które mówiły właśnie o 599 USD.

Palmer Luckey był też bardzo aktywny na Twitterze. Poniżej jego pierwszy interesujący, lecz także kontrowersyjny wpis:

"Powtarzam, nie zarabiamy na Rift. Wysokiej jakości VR jest drogie, ale Rift jest nieprzyzwoicie tani jak na to co oferuje"

Nieco później Luckey postanowił doprecyzować, co miał na myśli używając określenia "nieprzyzwoicie tani":

"Nieprzyzwoicie tani w takim rozumieniu, że o wycenionym na 599 USD 120-calowym telewizorze 4K OLED również można by powiedzieć, że jest nieprzyzwoicie tani."

Jak to jest z tą ceną?

Jeżeli doniesienia na temat ceny konkurencyjnych okularów PlayStation VR ustalonej na poziomie 399 euro się potwierdzą, okulary Oculus Rift będą musiały naprawdę oferować znacznie więcej od sprzętu Sony, żeby skusić do zakupu graczy. W sumie bowiem zestaw japońskiej firmy - PlayStation VR + PlayStation 4 - będzie bowiem niewiele droższy od samych okularów Oculus Rift. W przypadku tych ostatnich należy też pamiętać o komputerze PC, który powinien spełniać następujące wymagania:

- karta graficzna Nvidia GeForce GTX 970, AMD Radeon R9 290 lub inna o tej samej lub wyższej wydajności

- procesor (minimum) Intel Core i5-4590

- minimum 8 GB RAM

- 3 x USB 3.0 i 1 x USB 2.0

- wyjście HDMI 1.3

- Windows 7 SP1 (64 bit) lub nowszy