Od M1X do 5G. Apple dąży do kontroli absolutnej! Co dalej?

Apple od lat chwali się poziomem prywatności i bezpieczeństwa swoich sprzętów i usług. Gdy dodamy do tego autorski hardware może okazać się, że gigant z Cupertino ma nad nami całkowitą kontrolę. Czy powinniśmy zacząć się bać?


Firma Apple posiada jeden z najlepszych ekosystemów na rynku. Gigant z Cupertino od lat słynie z zamkniętych systemów operacyjnych oraz produkcji urządzenia od A do Z - od projektu obudowy, przez podzespoły, aż po oprogramowanie. Sprzętowi od Apple można wiele zarzucić, ale z pewnością nie odmówimy mu innowacyjności.

MacBook Pro 13
Źródło: macworld.com

MacBook Pro 13

Źródło: macworld.com

Aktualnym celem firmy Apple jest całkowite przejście ze stosowania procesorów Intel Core na autorskie układy Apple Silicon projektowane przez pracowników firmy Apple w głównej siedzibie firmy. Prowadzi to do tego, że firma Apple posiada coraz większa kontrolę nad swoimi produktami i uniezależnia się od podmiotów zewnętrznych. Taktyka ta stosowana jest z powodzeniem od wielu lat, ale czy firma Apple nie posunie się za daleko?

Zobacz również:

  • Masz Rolexa? Zamów pasującego do niego iPhone'a 13
  • Netflix - 24 twarze Billy'ego Milligana. Musisz to obejrzeć

Apple znane jest z tego, że samo projektuje podzespoły do swoich urządzeń. Cechą charakterystyczną firmy Apple jest fakt, że podczas premier podawane są jedynie szczątkowe elementy dotyczące specyfikacji technicznej. Apple nie chwali się ilością pamięci operacyjnej w smartfonach i tabletach.

Podczas ostatniego spotkania, w którym omawiano wyniki finansowe za trzeci kwartał 2021 roku jeden z analityków zadał prezesowi Apple niesamowicie ciekawe pytanie. Chodziło o to w jaki sposób Apple decyduje, które technologie chce budować i udoskonalać samemu, a które kupować od firm trzecich, aby przyśpieszyć budowę finalnego produktu.

Pytanie jest bardzo zasadne, ponieważ Apple od lat jest zafiksowane na punkcie dążenia do całkowitej kontroli nad swoimi urządzeniami, co wywodzi się jeszcze z polityki założyciela Apple - Steve'a Jobsa.

Steve Jobs podczas prezentacji pierwszego iPhone'a w 2007 roku
Źródło: apple.com

Steve Jobs podczas prezentacji pierwszego iPhone'a w 2007 roku

Źródło: apple.com

Jobs wpoił do firmy Apple wizję tworzenia sprzętu od A do Z. W czasach, gdy panowała moda na "składaki" (własnoręcznie budowane komputery PC), Apple z powodzeniem sprzedawało komputery typu All-in-One oraz laptopy, których popularność wzrosła dopiero kilkanaście lat temu.

Do dziś Apple trzyma się sprawdzonego schematu. Szybki rzut oka na największych konkurentów jasno pokazuje, że gigant z Cupertino posiada własną wizję, która konsekwentnie realizuje nie oglądając się za siebie.

Procesory i zintegrowane oprogramowanie kluczem do sukcesu

Kluczem do sukcesu firmy Apple jest fakt, że gigant z Cupertino od lat projektuje własne układy. Nie byłoby w tym nic dziwne - w końcu Samsung również ma w portfolio autorskie układy Exynos. Sęk w tym, że Apple poza świetnymi procesorami produkuje również oprogramowanie. Oba tele elementy idealnie ze sobą współpracują dzięki rewelacyjnej optymalizacji, która jest nie do osiągnięcia dla producentów urządzeń z Androidem i Windowsem.

Apple M1
Źródło: Apple.com

Apple M1

Źródło: Apple.com

Apple słuszność swojego podejścia udowodniło w zeszłym roku. Procesory Apple Silicon z łatwością pokonują konkurencyjne układy Intela i AMD wydzielając przy tym samym mniej ciepła. Debiut układów Apple M1X oraz Apple M2 może jeszcze bardziej pogłębić dominację firmy Apple na rynku komputerów osobistych.

Modemy sieci komórkowej to nie mniej ważny element

Najpopularniejszym urządzeniem w portfolio firmy Apple są bez wątpienia smartfony z rodziny Apple. iPhone to telefon komórkowy, który nie miałby najmniejszego sensu bez wbudowanego modemu sieci komórkowej. Biorąc pod uwagę fakt, jak kluczowym elementem jest modem, nie dziwi nas, że Apple zadało sobie odpowiednią ilość trudu, aby samemu produkować tego typu podzespoły.

Modem 5G Qualcomm X50
Źródło: Qualcomm.com

Modem 5G Qualcomm X50

Źródło: Qualcomm.com

W 2019 roku Apple pokłóciło się z Qualcommem - największym dostawcą modemów do iPhone'a. Sprawa skończyła się na interwencjach prawników. Finalnie Apple nie miało wyjścia i podpisało umowę z Qualcommem, ale jednocześnie firma kupiła większość działu odpowiedzialnego za rozwój modemów firmy Intel.

Pierwsze urządzenia z modemem zaprojektowanym przez Apple powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Możliwe, że mowa o smartfonach z rodziny iPhone 13.

Autorski modem zostanie zintegrowany z projektowanymi przez Apple procesorami. Jak widać wszystko się zgadza - Apple dąży do jeszcze większej kontroli nad całym produktem.

microLED - tu też Apple ma swój wkład

Dlaczego Apple tak intensywnie zamierza korzystać z technologii microLED zamiast paneli OLED? Odpowiedź jest prosta - posiada zasoby, aby we własnym zakresie rozwijać i eksploatować technologię microLED.

iPad Pro 2021 - pierwszy tablet z ekranem microLED
Źródło: macworld.com

iPad Pro 2021 - pierwszy tablet z ekranem microLED

Źródło: macworld.com

Gigant z Cupertino od lat słynie z wprowadzania na rynek niesamowitych wyświetlaczy. Wystarczy wspomnieć o pierwszych ekranach Retina, które trafiły do smartfonów i komputerów Mac.

Apple jest zainteresowane wyświetlaczami microLED, ponieważ w 2014 roku zakupiło firmę LuxVue, która specjalizuje się w rozwoju tej technologii.

AI to zbędny gadżet? Jesteś w ogromnym błędzie

Od co najmniej trzech lat firma Apple mocno chwali się uczeniem maszynowym oraz sztuczną inteligencją. Podczas wprowadzania na rynek nowych procesorów gigant z Cupertino zawsze chwali się wzrostem wydajności w obliczeniach na potrzeby ML i AI. Wszystko zaczęło się w 2011 roku od wprowadzenia na rynek asystenta głosowego Siri. Od tego czasu Apple nie próżnuje i stale rozwija inteligentne technologie.

HomePod mini z asystentem głosowym Siri
Źródło: macworld.com

HomePod mini z asystentem głosowym Siri

Źródło: macworld.com

Możemy narzekać na Siri, która odstaje nieco od Asystenta Google, ale pewne jest, że sztuczna inteligencja zawarta w aparacie, mapowaniu przestrzeni i przewidywaniu tekstu działa niemalże bezbłędnie i znacząco wpływa na działanie sprzętu Apple.

W tym miejscu warto wspomnieć, że algorytmy AI i SI są wykorzystywane również w grach.

Apple jest w chwili obecnej firmą, która posiada najbardziej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji na świecie.

Strategia Apple sprawdza się, ale czy przetrwa w przyszłości?

Możemy być sceptycznie nastawieni do ultraprzenośnych laptopów, coraz nowszych smartfonów oraz urządzeń, które nie posiadają możliwości rozbudowy, ale w dobie miniaturyzacji niestety od nich nie unikniemy. W tym momencie producenci powoli stosują strategię, która w Apple działa od wielu lat. Załapało się na nią również samo Google, które zamierza produkować autorskie procesory do smartfonów, a Google Pixel 6 ma być niczym innym, jak kopią iPhone'a z Androidem na pokładzie.

Sprzęt Apple nawet po latach wygląda niezwykle atrakcyjnie
Źródło: macworld.com

Sprzęt Apple nawet po latach wygląda niezwykle atrakcyjnie

Źródło: macworld.com

Kontrola jest jedną z najważniejszych elementów w firmie Apple. Gigant z Cupertino dąży do samodzielnych decyzji, które pozwalają konstruować unikatowe produktu z coraz to nowszymi technologiami na pokładzie.

Czy stosowana przez Apple strategia stanowi klucz do sukcesu?

Tak i nie zarazem. Warto wspomnieć, że w latach 90-tych XX wieku firma była na skraju upadłości, a na rynku istnieje grupa odbiorców, którzy cenią sobie otwartość sprzętu. Jeżeli popatrzymy jednak na rynek globalnie, szybko okaże się, że strategia Apple jest odpowiednia. Przeciętny konsument nie zastanawia się zbytnio nas szerokimi możliwościami dostosowania urządzenia do swoich potrzeb i możliwości rozbudowy wiele lat po zakupie.

Gra jest o wysoką stawkę, a Apple musi pamiętać o jednym. W momencie, w którym tylko jedna firma odpowiedzialna jest za produkcję urządzenia, nie ma na kogo zwalić winy. Wystarczy kilka nietrafionych decyzji, aby akcje Apple poszybowały w dół, ale bez ryzyka nie ma zabawy. Na razie Apple jest w szczytowej formie i nic nie zapowiada się, aby w przeciągu najbliższych lat nastąpił trend spadkowy. Potwierdzają to między innymi ostatnie wyniki sprzedażowe iPhone'a 12.