Od bety do mety

Przetestowaliśmy nowy telefon Siemensa - SX1. Jego premiera miała się odbyć w połowie 2003 roku. Dlaczego producent kazał nam tak długo czekać?

Przetestowaliśmy nowy telefon Siemensa - SX1. Jego premiera miała się odbyć w połowie 2003 roku. Dlaczego producent kazał nam tak długo czekać?

Od pierwszego projektu telefonu do jego handlowej premiery mijają zazwyczaj blisko dwa lata. Często więcej, a rzadko mniej. Siemens SX1, którego dostaliśmy do testów, jest najdłużej oczekiwanym telefonem na rynku (poza tymi, które ostatecznie nigdy nie zostały wprowadzone do sprzedaży). Jego premiera miała się odbyć w sierpniu 2003 roku, przełożono ją na wrzesień, potem grudzień, a ostateczną wersję telefonu firma wysłała dopiero na początku lutego.

Mieliśmy okazję testować zarówno ostatnią wersję beta, jak i finalny produkt. Dzięki temu powiemy, jak bardzo mogą się różnić dwa z pozoru identyczne telefony i ile pracy kosztuje usunięcie wszelkich usterek oprogramowania. Poznasz też najciekawsze funkcje tej komórki.

Siemens SX1, podobnie jak Nokia 3650,wykorzystuje system operacyjny Symbian 6.0. Dzięki temu interfejs w obu telefonach jest bardzo zbliżony, podobnie jak działanie klienta poczty elektronicznej, kalendarza czy zarządzanie profilami dźwiękowymi. Siemensa SX1 wyposażono w aparat cyfrowy pozwalający na wykonanie fotografii w rozdzielczości 640x480, a także na nakręcenie krótkiego filmu. Aparat w ostatecznej wersji telefonu robi lepsze zdjęcia niż w modelu beta - poprawiono oprogramowanie rozjaśniające i wyostrzające. Dopiero teraz jakość fotografii można uznać za dobrą.

Ekran w Siemensie wyświetla 65 tysięcy kolorów, przy czym w wersji finalnej robi to chyba lepiej. Możliwe jednak, że nawet poszczególne egzemplarze SX1 mają wyświetlacze różnej jakości, tak jak w modelu S55.

Od bety do mety

Siemens SX1

Ponieważ w SX1 instalować można wiele aplikacji i przechowywać różne dane, wyposażono go w czytnik kart pamięci MMC. Co ważne, żeby włożyć kartę, nie trzeba wyjmować baterii z telefonu, jak w Nokii. Jeżeli na karcie MMC przechowujesz pliki MP3, Siemens posłuży jako odtwarzacz. Dodatkowym źródłem muzyki może być radio, które uruchomisz dopiero po podłączeniu zestawu słuchawkowego. Niestety, wraz z zestawem nie otrzymasz karty, dołączanej natomiast do Nokii.

Dużo zastrzeżeń budzi klawiatura w SX1. Jedna jej część została umieszczona po lewej stronie wyświetlacza, a druga po prawej. Trzeba pisać dwiema rękami, co może sprawiać wiele problemów, tak jak odszukanie w nowym układzie właściwej litery. Trzeba się przyzwyczaić.

W wersji beta najwięcej zastrzeżeń mieliśmy do oprogramowania. Sprawiało same problemy. Telefon uruchamiał się bardzo długo, na dodatek pełno było błędów w tłumaczeniu. Number przetłumaczono jako Liczba, zamiast Numer telefonu. W menu Ustawienia były dwie niemal identyczne pozycje, Połączenia i Połączenie. Pierwsza dotyczyła transmisji danych, a druga głosu. Było również kilka literówek. Mało tego, telefon czasami po prostu się resetował, a po naładowaniu baterii informował, że akumulator jest nadal pusty.

Błędy precz

Aby poprawić błędy w oprogramowaniu, telefon zazwyczaj wysyła się do centrali, w tym przypadku do Niemiec. Z kolei błędy językowe są korygowane przez polski zespół. Na szczęście, zwykle obie grupy mogą działać jednocześnie, z wyjątkiem przypadku, gdy to np. polskie znaki diakrytyczne są powodem błędu.

Domyślamy się, ile wysiłku kosztowało ekipę Siemensa poprawienie opisanych usterek, ale zrobiła to bezbłędnie. Wszystkie niedociągnięcia odszukane przez nas w ostatecznej wersji bety zostały usunięte. Polskie litery są już na swoim miejscu, brak błędów pisowni czy niewłaściwie przetłumaczonych wyrazów. Pozostał problem z wolno działającym oprogramowaniem. Telefon włącza się długo, a po uruchomieniu na przykład kalendarza należy czekać kilka sekund, aż pojawią się wszystkie elementy wbudowanej w system aplikacji. To potrafi zirytować, ale najwyraźniej It's not a bug, it's a feature (to nie błąd komórki, tylko jej cecha).

Skoro na kilka tygodni przed premierą telefonu w ostatniej wersji beta było tyle błędów, to trudno się dziwić, że telefon długo nie pojawiał się w handlu. Wcześniej usterek musiało być jeszcze więcej. Według nieoficjalnych źródeł, najwięcej kłopotów sprawił producentowi czytnik kart pamięci.

Siemens SX1 to telefon o kontrowersyjnej stylistyce i ciekawych funkcjach. Byłby doskonały, gdyby trafił do sprzedaży w zapowiadanym terminie, czyli w połowie ubiegłego roku. Teraz nawet 65 tysięcy kolorów na wyświetlaczu na nikim nie robi już wrażenia. System Symbian 6.0 zainstalowano w Nokii 7650 czy 3650, które na rynku są od dawna. Z najnowszą jego wersją, 7.0, pracuje już Nokia 6600. Krótko mówiąc, Siemens SX1 nie jest jeszcze przestarzały, ale w żadnym razie nowatorski.

Dane techniczne

GSM 900/1800/1900

Transmisja danych GPRS

Waga 110 g

Wymiary 109x56x20 mm

Wyświetlacz 65 000 kolorów

Aparat VGA

Możliwość nagrywania wideoklipów

Inne funkcje odtwarzacz MP3, Bluetooth, czytnik kart MMC System operacyjny Symbian 6.0