Od zera do menedżera

Przyjeżdżasz na lotnisko, przechodzisz odprawę, wsiadasz do samolotu i lecisz. Po kilkunastu godzinach lądujesz cały i zdrowy na drugim końcu świata. Czy zastanawiałeś się, ilu ludzi pracuje nad tym, aby utrzymać ruch w powietrzu i abyś mógł bezpiecznie wrócić do domu oraz jak wielkie pieniądze są z tym związane?

Przyjeżdżasz na lotnisko, przechodzisz odprawę, wsiadasz do samolotu i lecisz. Po kilkunastu godzinach lądujesz cały i zdrowy na drugim końcu świata. Czy zastanawiałeś się, ilu ludzi pracuje nad tym, aby utrzymać ruch w powietrzu i abyś mógł bezpiecznie wrócić do domu oraz jak wielkie pieniądze są z tym związane?

Od zera do menedżera
Airline Tycoon jest grą, która pozwoli Ci poznać funkcjonowanie linii lotniczej od "kuchni". Jesteś dyrektorem jednej z konkurujących ze sobą linii komunikacyjnych w obrębie tego samego portu. Twoim zadaniem jest uczynić ze swojej firmy najlepszego przewoźnika.

Jednak szybko okazuje się, że nie jest to takie proste, jak by to wyglądało na począku. Jako szef jesteś odpowiedzialny nie tylko za liczenie pieniędzy, ale także za zdobywanie i realizowanie zleceń, kontrolę nad kadrą pracowniczą, rozwój i naprawę floty latającej, komfort w samolotach i wiele innych drobiazgów. Nie obawiaj się jednak. Nie będziesz zmuszony robić wszystkiego sam. Masz pracowników i doradców, których opłacasz.

Skupmy się na maszynach. Musisz kupować samoloty, udoskonalać je i remontować (możesz także je sprzedawać). Samoloty nie będą latać same, zatem dział kadr twojej firmy musi zatrudnić kompetentną załogę (pilotów i stewardessy). Pracowników trzeba odpowiednio wynagradzać, dawać im okresowe nagrody i podwyżki. Jednak, kiedy się nie sprawdzają - wyrzucić ich. Musisz zadbać o swój wizerunek u klientów, tworząc spójny rozkład lotów, atrakcyjne ogłoszenia, a także próbując wyeliminować konkurencję. Nastrój klientów można poznać po "dymkach" nad ich głowami. Gdy osobnik jest zadowolony, to w dymku widać słoneczko, plażę i inne wakacyjne symbole. Jeśli jednak w dymku znajdują się mniej sielankowe symbole (np. trupia czaszka), oznacza to, że ten klient w przyszłości raczej nie wybierze Twojej linii. Zdarzyć się też mogą klienci o zielonkawym zabarwieniu twarzy, co sugerować może, że coś jest nie tak z pokładowym menu lub też Twój pilot ma ambicje zostania powietrznym akrobatą.

Od zera do menedżera
Możesz podnosić lub obniżać standard usług swoich linii przez odpowiednie wyposażenie, menu czy ofertę pokładowego sklepu bezcłowego. Musisz także zadbać o bezpieczeństwo, bo poza niezależnymi czynnikami (awarie maszyn, warunki atmosferyczne), możesz trafić na sabotażystę.

Airline Tycoon PL to gra handlowa pozbawiona nudnych statystyk i tabel, wyposażona we wspaniałą grafikę i animację, pełna specyficznego humoru. Jako gracz cały czas widzisz "żywy" port lotniczy, to co się w nim dzieje, reakcje podróżnych. Na lotnisku mieści się także muzeum lotnictwa, w którym możesz kupić latający zabytek, wątpliwe jest jednak, aby ktokolwiek odważyłby się wsiąść do takiego grata.

Gra nie jest trudna. W poznaniu jej zasad pomoże Ci nie tylko instrukcja obsługi, ale i osobista sekretarka, która w początkowej fazie gry poprowadzi Cię za rękę przy realizacji pierwszych zleceń.

Airline Tycoon, jak wiele innych gier dystrybuowanych w Polsce przez firmę CD Projekt, została w pełni spolszczona wraz z dialogami, które zostały powierzone znanym aktorom: Piotrowi Machalicy, Gabrieli Kownackiej, Krzysztofowi Kowalewskiemu, Arturowi Barcisiowi i Janowi Piechocińskiemu. Trzeba przyznać, że z angielską wersją językową, nawet gracze znający ten język, mogliby mieć trochę kłopotów. Na naszym znajduje się wersja demo Airline Tycoon PL. Możesz więc sam wypróbować swoje umiejętności zarządzania. Na co czekasz? Instaluj, uruchamiaj i realizuj zlecenia, bo konkurencja nie śpi.