Odbiornik GPS z modułem Bluetooth

Spółka Scientific rozszerzyła swoją ofertę lokalizacyjną GPS o 12-kanałowy odbiornik satelitarny GPSmart, wytwarzany przez firmę Fortuna Electronic.

Ten odbiornik sygnałów GPS, zintegrowany z urządzeniami Bluetooth, może nie tylko funkcjonować jako moduł lokalizacyjny GPS dla terminali osobistych klasy palmtop, notebook czy komputerów PC, ale również być samodzielnym odbiornikiem nawigacyjnym.

Za pomocą modułu Bluetooth zainstalowanego w terminalu przenośnym można ustalać położenie użytkownika w układzie współrzędnych geograficznych, jego wysokość nad poziomem morza oraz prędkość i kierunek przemieszczania się. Zarejestrowaną pozycję można zapamiętać w wewnętrznej pamięci Flash urządzenia, która mieści ponad 3000 tak zdefiniowanych lokalizacji. Dokładność określania pozycji w trybie zwykłym wynosi +/-10m, a w trybie różnicowym WAAS poniżej 3 m. W pamięci odbiornika można również przechować do 20-tu wyznaczonych tras, po 156 punktów każda.

Moduł Bluetooth umożliwia bezprzewodową komunikację z palmtopem, notebookiem lub komputerem PC, jednak jeśli brak urządzeń wyposażonych w . technologię Bluetooth, do komunikacji można skorzystać z portu USB - w jaki zaopatrzony został GPSmart (kabel USB lub RS-232). Urządzenie obsługuje popularny format danych wyjściowych NMEA-0183 (v2.0).

Szybkość i precyzję w określaniu położenia GPSmart zapewnia 12-kanałowy odbiornik GPS (jednoczesny odbiór sygnałów z 12 satelitów), a dwukierunkową komunikację z urządzeniem daje duży, podświetlany wyświetlacz FSTN o rozdzielczości 128 x 64 pikseli oraz przyciski funkcyjne umieszczone po obu stronach obudowy. Możliwa jest zmiana wielkości wyświetlanego obszaru.

Do podstawowych usług dostępnych za pomocą urządzenia należą: funkcja Go To - kreśląca na ekranie prostą linię do celu z podaniem kierunku i dystansu, funkcja Route - która wskazuje punkty nawigacyjne i zapisuje trasy oraz funkcja Navigation - podająca aktualną prędkość, kierunek, długość i szerokość geograficzną oraz bezwzględną wysokość nad poziomem morza.

Zasilanie bateryjne (3 baterie AAA) lekkiego urządzenia GPSmart (110 g bez baterii) wystarcza na 10 godzin pracy z wyłączonym modułem Bluetooth, natomiast włączenie modułu Bluetooth skraca czas tej pracy do 6 godzin. Moduł lokalizacyjny jest dostępny w punktach sprzedaży Scientific S.A. oraz w sklepie internetowym www.x1.pl w cenie detalicznej 920 zł (netto).