Odbitki z sieci

Przetestowaliśmy 13 internetowych fotolabów. Sprawdziliśmy gdzie najlepiej i najtaniej zrobić odbitki.


Przetestowaliśmy 13 internetowych fotolabów. Sprawdziliśmy gdzie najlepiej i najtaniej zrobić odbitki.

Odbitki z sieci

ProfiLab - Warszawa, Plac Mirowski 14

Wykonywanie odbitek przez Internet jest coraz popularniejsze. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należą wygoda i oszczędność czasu. Przygotowane pliki możemy przesłać w dowolnej chwili, a gotowe odbitki listonosz przyniesie nam jako przesyłkę do domu. Jednak zawsze przy korzystaniu z usług online pojawia się niepewność, czy nasze zlecenie zostanie wykonane poprawnie, szybko i oczywiście za rozsądną cenę. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest jakość zdjęć zamawianych przez Internet, ile czasu należy czekać na odbitki od momentu zamówienia i jak drogie jest korzystanie z tego rodzaju serwisów.

Kryteria oceny

Odbitki z sieci

Od lewej: Fotografia posłużyła do sprawdzenia naturalnego odwzorowania barw skóry. Kwiat - za pomocą tej fotografii ocenialiśmy czystość czerwieni i purpury - barw, z odwzorowaniem których fotolaby często mają problemy.

Przygotowany przez nas komplet zdjęć zawierał fotografie pozwalające na ocenę odbitek pod względem: odwzorowania barw RGB - czerwonej, niebieskiej i zielonej, ostrości, jasności, odwzorowania koloru skóry, poprawnego naświetlenia czerni i bieli, redukcji niedoświetlenia, a także prawidłowej interpolacji. Każdej kategorii przyznawaliśmy od 1 do 5 punktów. Osobną notę dostawało laboratorium za ekonomię. Tutaj wliczyliśmy koszt wykonania pojedynczej odbitki, sposób płatności oraz koszty, jakie ponieśliśmy za całość zamówienia (wykonanie odbitek plus przesyłka). Warto zaznaczyć, że najtańszym sposobem płatności jest przelew przez Internet, mTransfer, Inteligo i wybranie zwykłej przesyłki priorytetowej. Niestety, tylko niektóre laboratoria umożliwiają taką formę płatności. Nie zawsze można wybrać przesyłkę listem priorytetowym, większość fotolabów preferuje realizację zamówień za pomocą listów poleconych.

Zamawiamy odbitki

Odbitki z sieci

Spreparowana tablica testowa, którą wysłaliśmy do każdego laboratorium, pokazuje, w jaki sposób oddawane są niuanse między różnymi odcieniami czerwieni, jak naświetlone są podstawowe barwy oraz przejścia tonalne między czernią a bielą.

Przed wysłaniem zdjęć warto poświęcić chwilę na ich odpowiednie przygotowanie. Przeznaczone do naświetlenia pliki trzymajmy w jednym katalogu - to znacznie przyspieszy późniejszy wybór zdjęć i ich transfer na serwer laboratorium. Zadbajmy również o odpowiednią jakość i wielkość fotografii. Warto przygotować zdjęcia jak najlepiej od strony technicznej, ponieważ tylko niektóre programy do wysyłki, oferowane przez laboratoria, pozwalają na korektę plików. W większości przypadków w wysyłane zdjęcia nie możemy już ingerować.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zdjęcia z cyfrówek mają proporcję boków 4:3, a zdjęcia z aparatów analogowych 3:2. Oznacza to, że jeżeli oddajemy do naświetlenia zdjęcia bezpośrednio z aparatu cyfrowego, to będą one miały format 10 x 13,3 cm, a nie 10 x 15. Co wówczas się stanie? Istnieją dwie możliwości: laboratorium wykadruje nasze zdjęcia lub odbitki będą miały po bokach białe paski. Pamiętajmy, że możemy wybrać którąś z opcji poprzez zaznaczenie właściwego formatu lub proporcji boków.

Podczas wysyłania zdjęć spotkamy się z kilkoma sposobami transferowania plików do laboratorium. Najpopularniejszym jest formularz www oraz "firmowy" program do przesyłania zdjęć. Niektóre z serwisów pozwalają załadować pliki na serwer ftp, co jest bardzo wygodne.

Odbitki z sieci

Fotografia psa na śniegu. Za jej pomocą sprawdziliśmy odwzorowanie bieli oraz szczegółów w światłach.

Odbitki z sieci

Dobrze naświetlona odbitka tej fotografii powinna mieć czyste odwzorowanie błękitu i głęboko nasyconą zieleń drzew.

Odbitki z sieci

Zdjęcie liści posłużyło nam w teście ostrości. Sprawdziliśmy również jak maszyna poradziła sobie z dominującym kolorem zielonym.

Po przesłaniu plików do laboratorium i zarejestrowaniu się, w większości przypadków trzeba potwierdzić e-mailem swoje zamówienie. Dopiero po jego akceptacji i ewentualnym zweryfikowaniu płatności (opcja mTransfer, Inteligo, przelew internetowy) odbitki są do nas wysyłane.

Spreparowaliśmy zestaw 9 zdjęć, który wysłaliśmy do trzynastu internetowych laboratoriów. Pliki przygotowaliśmy w rozdzielczości 300 dpi i wielkości 10 x 15 cm. Szczegółową zależność między formatem zdjęcia a rozdzielczością przedstawiamy w tabeli na stronie obok.

Podsumowanie

Odbitki z sieci

Poprawnie wykonana odbitka powinna zawierać szczegóły w ciemnych partiach zdjęcia.

Zamawiając zdjęcia przez Internet, musimy niestety liczyć się z długim czasem oczekiwania na odbitki - są to zwykle 3 dni. Najszybsze okazało się laboratorium Fotonet, które odbitki zamawiane rano dosłało na drugi dzień. Słowa pochwały należą się serwisom za odpowiednie przygotowanie zdjęć do transportu. Wszystkie fotografie dotarły do nas w nienagannym stanie.

Pod względem jakości wykonania zdjęć laur zwycięstwa przypadł serwisom: e-foto, LabFoto oraz Rossmann, które uzyskały po 45 punktów. Na drugiej równorzędnej pozycji uplasowały się laboratoria: Pracownia fotografii cyfrowej, Vertis, Fotojoker. Warto zwrócić uwagę, że usługi (odbitki+koszt przesyłki) wykonane przez zwycięskie LabFoto i Rossmann należą do jednych z najtańszych, co czyni te serwisy niekwestionowanymi zwycięzcami naszego rankingu. Najsłabiej odbitki zostały wykonane przez laboratorium Kadr. W połączeniu z wysoką ceną za wykonaną usługę i formą płatności tylko za pobraniem daje to serwisowi Kadr ostatnią pozycję w naszym rankingu.

Odbitki z sieci

Portret dziewczyny posłużył nam do sprawdzenia prawidłowego naświetlenia zdjęć czarno-białych.

Odbitki z sieci

Poprawnie wykonana odbitka powinna ostro odwzorowywać napis na pomniku. Zdjęcie jest również celowo niedoświetlone. Za jego pomocą przekonamy się, czy laboratoria skorygowały ten błąd.

Wielkim przegranym w teście ekonomii okazał się Dimlab. Za całość przesyłka plus odbitki zapłaciliśmy 23,15 zł, czyli prawie trzy razy więcej, aniżeli w zwycięskim pod względem ekonomii Superfoto (8,41 zł), gdzie płaciliśmy przelewem mTransfer i wybraliśmy przesyłkę zwykłym listem.

Cieszy fakt, że ponad połowa biorących w rankingu fotolabów internetowych wykonała odbitki na wysokim poziomie. Okazało się, że można mieć zaufanie do usług fotograficznych świadczonych online.

Odbitki z sieci

Rozdzielczość a wielkość odbitek

Odbitki z sieci

Wyniki testów