Odblaskowe wyświetlacze

Firma Samsung Electronics opracowała specjalne, energooszczędne wyświetlacze przeznaczone dla telefonów komórkowych.

Firma Samsung Electronics opracowała wyświetlacze dla telefonów komórkowych, które w przeciwieństwie do tradycyjnych LCD (Liquid Crystal Display) nie wymagają tylnego oświetlenia. Odblaskowe LCD Samsunga wykorzystują oświetlenie otoczenia - naturalne lub sztuczne. Nie potrzebują zatem dodatkowego źródła światła montowanego z reguły w tylnej części wyświetlacza, co ogranicza pobór mocy z baterii urządzenia. Dzięki zastosowaniu odblaskowych wyświetlaczy projektanci będą mogli stworzyć telefony komórkowe, w których czas pracy baterii przekroczy obecnie standardy.

Dwucalowy ekran stworzony przez specjalistów Samsunga jest w stanie wyświetlać 260 tys. kolorów w rozdzielczości 720 x 240 pikseli. Wykorzystanie niskotemperaturowej technologii polisilikonowej pozwoliło na umieszczenie dodatkowych obwodów bezpośrednio w szkle wyświetlacza. Znacznie oszczędza to miejsce będące istotnym czynnikiem w projektowaniu urządzeń przenośnych - szczególnie telefonów komórkowych. Nowe wyświetlacze pojawią się na rynku w II połowie br., jednak ich cena nie została jeszcze ustalona.

Konkurencyjne wyświetlacze odblaskowe firmy Toshiba o czterocalowej przekątnej ekranu przeznaczone dla palmtopów mają się ukazać na rynku w październiku br. w cenie 474 USD.


Zobacz również