Odblokowanie bootloadera w Sony Xperia Z1 może uszkodzić aparat fotograficzny

Smartfon Xperia Z1 działa pod kontrolą systemu Android, który z natury powinien być przyjazny dla użytkowników dokonujących modyfikacji w fabrycznym oprogramowaniu. W tym konkretnym przypadku należy jednak uważać. Odblokowanie bootloadera najnowszego flagowego modelu od Sony nawet z wykorzystaniem oficjalnych narzędzi niesie za sobą ryzyku uszkodzenia aparatu fotograficznego.

System mobilny od Google jest otwarty i pozwala użytkownikom na dość głęboką ingerencją w oprogramowanie. Firma Sony stara się zresztą wspierać użytkowników dokonujących zmian w oprogramowaniu i udostępnia im oficjalne narzędzia służące do tego celu. Takie narzędzie dostępne jest też dla nowego smartfona Xperia Z1, ale przy jego użyciu należy zachować ostrożność.

Trzeba mieć na uwadze, że nawet jednorazowa zmiana w fabrycznym software w telefonie może skutkować jego uszkodzeniem oraz utratą gwarancji. Zwykle jest możliwość przywrócenia pamięci urządzenia do ustawień fabrycznych, ale w przypadku najnowszego telefonu Sony nazwanego Xperia Z1 odblokowanie bootloadera w celu uzyskania praw roota i zmiany fabrycznego oprogramowania trwale uszkadza aparat fotograficzny.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 18.10.2021]
  • Nie wiem jak to zrobili, ale smartfony Sony Xperia zaczęły zarabiać

Problem został wykryty przez użytkowników forum XDA Developers. Zauważyli oni, że podczas zdejmowania zabezpieczeń bootloadera usuwane są dane z partycji systemowej TA zawierającej klucze Sony DRM, które są niezbędne do prawidłowego działania aparatu fotograficznego w smartfonie Xperia Z1. Aby tego uniknąć należy zrobić kopię zapasową tej partycji przed wykonaniem operacji zdejmowania blokady.

Odblokowanie bootloadera w Sony Xperia Z1 może uszkodzić aparat fotograficzny

Xperia Z1

Firma Sony po wykryciu usterki informuje już użytkowników o problemie na swojej stronie internetowej, ale na poprawkę oprogramowania nie ma raczej co liczyć. Jej wykonanie jest ponoć niewykonalne poprzez aktualizację OTA, a producent musiałby odebrać wszystkie smartfony Xperia Z1 które do tej pory trafiły do użytkowników i zmienić w nich układ partycji systemowych.

źródło: androidcommunity.com