Odblokowanie nowych iPhone'ów jest "niemożliwe"

Apple sprzeciwia się śledczym żądającym dostępu do danych zablokowanych iPhone'ów. Twierdzi, że w przypadku najnowszych systemów iOS 8 i iOS 9 jest to "niemożliwe".

Apple zostało zmuszone do zaprezentowania stanowiska w sprawie wniosku Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości dotyczącego przymuszenia amerykańskiej firmy do odzyskania ważnych danych z zablokowanego iPhone'a.

Z oświadczenia złożonego przez prawników Apple wynika, że odblokowanie nowego iPhone'a na żądanie śledczych jest niemożliwe. Funkcja szyfrowania dostępna w systemach iOS 8 i iOS 9 jest bowiem tak efektywna, że powinna skutecznie zabezpieczyć dostęp do danych właściciela smartfona osobom trzecim, jak również i Apple.

W przypadku wcześniejszych systemów iOS wykorzystywanych obecnie przez ok. 10% iGadżetów (w tym iPhone'a, którego dotyczył wniosek) sytuacja wygląda inaczej. Apple zadeklarowało, że jest w stanie wydobyć "niektóre rodzaje niezaszyfrowanych danych", wyłączając z tego e-maile, wpisy w kalendarzu i dane aplikacji firm trzecich. Zastrzegło jednak wyraźnie, że sprzeciwia się zmuszaniu do podejmowania tego typu działań, gdyż mogą one zagrozić "zaufaniu pomiędzy Apple i jej klientami, jak również zniszczyć jej markę Apple".

Problematyczne szyfrowanie

Przy okazji warto przypomnieć, że szyfrowanie w smartfonach nie tylko z iOS, ale również Androidem jest bardzo nie na rękę instytucjom zajmującym się bezpieczeństwem. Szczególnie amerykańskim. We wrześniu 2014 roku na spotkaniu z dziennikarzami Dyrektor FBI James Comey stwierdził wręcz, że firmy takie jak Apple i Google sprzedają produkt, który "ma pozwolić ludziom na stanie ponad prawem".