Odchudzanie Visty w nowej wersji

Dino Nuhagic udostępnił nową wersję aplikacji vLite - narzędzia, którego zadaniem jest zredukowanie rozmiaru systemu Windows Vista zainstalowanego na twardym dysku. Autor aplikacji zapewnia, że w wydaniu 1.1 znacząco usprawniono proces "odchudzania" następcy Windows XP.

vLite umożliwia usunięcie z systemu Windows Vista wielu dołączonych do niego komponentów, z których użytkownik nie zamierza korzystać - np. Windows Media Player, Windows Mail, Windows Photo Viewer, tapet itp. Dzięki programowi możliwe jest przygotowanie nowego, pozbawionego zbędnych elementów, pliku instalacyjnego systemu. Co więcej - vLite pozwala na dodanie do instalacji niezbędnych uaktualnień, pakietów językowych czy sterowników.

Aplikacje takie jak vLite stają się ostatnio popularne z powodu ogromnego zapotrzebowania systemu Windows Vista na przestrzeń dyskową - z oficjalnych zaleceń Microsoftu wynika, że wersje Home Premium i Ultimate potrzebują co najmniej 15 GB (to aż dziesięciokrotnie więcej niż Windows XP).

Dino Nuhagic - twórca vLite - przypomina, że jego program raczej nie jest przeznaczony dla początkujących użytkowników. Osoby ingerujące w skład pliku instalacyjnego Visty powinny wiedzieć, które komponenty można usunąć, a których nie należy. "Wycięcie" np. sterowników twardego dysku sprawi, że niemożliwe będzie zainstalowanie systemu - zastrzega deweloper.

Pobierz plik

Więcej informacji na temat programu znaleźć można na stronie vLite.net. Zapraszamy również do lektury materiału Polski tuning, czyli Vista po przeróbkach.