Odchudzanie smartfona

Wraz z upływem czasu Android staje się coraz bardziej ociężały. Pokażemy ci, jak temu przeciwdziałać i jak w skuteczny sposób zaprowadzić porządki w smartfonie, aby odzyskać pierwotną wydajność.


Smartfon działający w żółwim tempie denerwuje przede wszystkim tych użytkowników, którzy wydali pokaźne pieniądze, inwestując w najnowsze rozwiązania techniczne. Tymczasem nawet najbardziej wydajny procesor w połączeniu z najnowszym oprogramowaniem nie są w stanie zapewnić najwyższej wydajności przez cały czas użytkowania urządzenia. Dlatego, gdy smartfon traci swoją początkową wydajność i przestaje działać zgodnie z oczekiwaniami, nadchodzi czas na gruntowne porządki i wygospodarowanie miejsca w pamięci.

Porządkowanie programów wczytywanych automatycznie

Po dłuższym czasie użytkowania smartfona spada nie tylko wydajność systemu. Już samo jego uruchamianie trwa znacznie dłużej niż tuż po zakupie. Przyczyną są zazwyczaj aplikacje uruchamiane automatycznie wraz z systemem. Uaktywniają się tuż po rozruchu i działają w tle. Dzieje się tak z reguły wtedy, gdy programy mają za zadanie pobierać bezustannie dane z internetu. Niektóre aplikacje (a przede wszystkim gry) okazują się uciążliwymi trojanami reklamowymi, które nanoszą sią listę autostartu, aby umieszczać skróty na ekranie startowym. Oprócz tego gry te dają się użytkownikowi we znaki, wyświetlając wyskakujące okna reklamujące inne gry. Im więcej aplikacji uruchamia się samoczynnie wraz z Androidem, tym dłużej musisz czekać, zanim urządzenie będzie gotowe do pracy. Dlatego warto regularnie sprawdzać listę autostartu na obecność niepożądanych wpisów.

Zobacz również:

Pomoże ci w tym aplikacja Startup Manager z witryny Google Play Store. Przeskocz na kartę User, aby przywołać spis zainstalowanych przez siebie aplikacji, które uruchamiają się samoczynnie. Usuń zielony haczyk obok niechcianych wpisów, aby uniemożliwić automatyczne wczytywanie danego programu. W razie potrzeby możesz w analogiczny sposób przywrócić automatyczne uruchamianie aplikacji. Karta System gromadzi nazwy preinstalowanych (przez producenta) programów, które są wczytywane samoczynnie podczas rozruchu systemu operacyjnego. Natomiast na karcie Customize możesz konfigurować dowolne aplikacje tak, aby uaktywniały się samoczynnie wraz z systemem. Wystarczy kliknąć przycisk Add startup items i wskazać żądane programy.

Odchudzanie smartfona

Porządkowanie systemu i opróżnianie pamięci podręcznej aplikacji

Marzeniem niektórych użytkowników jest pokojówka, która wykona za nich wszystkie obowiązki, podczas gdy mogą zrelaksować się w fotelu. Aplikacja SD Maid pozwala spełnić to życzenie. Chcąc wykorzystać wszystkie możliwości tego programu musisz dysponować uprawnieniami administratora (root) w smartfonie. Jeśli nie chcesz rootować swojego urządzenia, możesz skorzystać z aplikacji All-In-One Toolbox, która oferuje aż 29 oddzielnych narzędzi.

Interfejs SD Maid składa się z dziesięciu kart. Na startowej ujrzysz podstawowe informacje takie jak folder systemowy, poziom użycia pamięci RAM i pamięci podręcznej. Dwie następne karty dotyczą zasobów zgromadzonych w smartfonie. Aplikacja jest wyposażona w menedżer plików, który pozwala usuwać, kopiować i przemianowywać takie treści jak filmy lub fotografie. Rubryka Appcontrol przypomina standardowego menedżera aplikacji w Androidzie. Wyświetla zestawienie programów zainstalowanych w smartfonie i tych, które są uruchomione w danej chwili. Możesz uruchamiać aplikacje, usuwać je wraz z ich lokalnymi zasobami, a także opróżniać ich pamięć podręczną. Po wyrzuceniu niepotrzebnego programu pozostaje po nim w smartfonie dużo cyfrowych śmieci. Aby się ich pozbyć i odzyskać cenne miejsce w pamięci, przeskocz na kartę Corpsefinder. SD Maid wyszuka niepożądane resztki po odinstalowanym oprogramowaniu i usunie je. Funkcja ta przydaje się przede wszystkim w smartfonach o niezbyt pojemnej pamięci, bo pozwala w mig zwiększyć ilość dostępnej pamięci. Oprócz tego narzędzie potrafi wyszukiwać duplikaty plików, a nawet wskazywać miejsca w pamięci, w których nagromadziły się największe zasoby danych. Warto wspomnieć, że narzędzie opróżnia także bufor aplikacji, w którym uruchomione wcześniej programy przechowują obliczone uprzednio dane lub pozyskane treści. Przy następnym rozruchu informacje te są dostępne natychmiast, więc aplikacja wczytuje się znacznie szybciej. Godną polecenia alternatywą jest program Cache Cleaner.

Porządki w iOS-ie z poziomu peceta

Najprostsza metoda odzyskiwania miejsca w pamięci iPhone’a lub iPada polega na usunięciu niepotrzebnych aplikacji. Gdy wskażesz menu Ustawienia | Ogólne | Użycie, system wyświetli zasoby pochłaniające największą ilość miejsca posortowane wg aplikacji. Użytkownicy, którzy robią dużo zdjęć, na samej górze znajdą wpis fotografii i nagrań wideo. Niepotrzebne zdjęcia i klipy wideo można usunąć podczas synchronizowania zasobów programem iTunes. Jeżeli materiały te zostały wykonane sprzętem z systemem iOS, można je skasować nawet w Eksploratorze Windows po podłączeniu urządzenia do peceta. Dużo miejsca w pamięci zajmują ponadto gry, programy do montażu wideo i inne zaawansowane aplikacje takie jak np. edytor Pages.

PhoneClean to jedyna aplikacja w środowisku Windows, która potrafi porządkować pamięć urządzeń z systemem iOS. Jednak wymaga zainstalowania w pececie programu iTunes. Zainstaluj i uruchom PhoneClean. Teraz podłącz swój iPhone do peceta. W głównym oknie programu ujrzysz cztery opcje, które są zaznaczone domyślnie. Za ich pomocą wybierzesz obszary systemu, które mają zostać uporządkowane. Do wyboru są Temp and Junk Files, a więc pliki tymczasowe, które są tworzone podczas uruchamiania aplikacji, lecz niepotrzebne do ich działania (porównywalne do treści folderu Temp w Windows).

Klikając Start Scan, zainicjujesz analizę pamięci. Program wyświetli pliki zaklasyfikowane jako zbędne. W kolumnie Size narzędzie wyszczególnia ilość wolnego miejsca, którą można odzyskać w obrębie wybranego obszaru. Aby pozbyć się zaznaczonych plików, należy potwierdzić przyciskiem Clean Up. Poziomy słupek przy górnej krawędzi okna wskaże poziom zaawansowania operacji. Gdy dobiegnie końca, program raz jeszcze pochwali się ilością miejsca, którą udało mu się wygospodarować w pamięci.

Odchudzanie smartfona

Usuwanie preinstalowanych aplikacji

Jeżeli zawarłeś umowę abonamentową z operatorem sieci komórkowej, otrzymując nowy smartfon, urządzenie ma prawdopodobnie branding danego dostawcy usług. Operatorzy instalują w komórkach domyślnie swoje własne oprogramowanie. Problem polega na tym, że nie można pozbyć się tych aplikacji w konwencjonalny sposób, więc zalegają niepotrzebnie w pamięci urządzenia. Do ich usunięcia są wymagane uprawnienia administratora, więc musisz zrootowac swój smartfon, jeśli chcesz koniecznie wyrzucić preinstalowane programy operatora. Instrukcje objaśniające tę czynność znajdziesz w internecie (m.in. pod adresem www.xda-developers.com).

Następnie pobierz aplikację Titanium Backup. Zanim ją uruchomisz, włącz w telefonie opcję Debugowanie USB. Choć wspomniany program jest przeznaczony do tworzenia i przywracania kopii zapasowych, doskonale nadaje się do wyrzucania z pamięci telefonu aplikacji preinstalowanych przez jego producenta lub operatora sieci komórkowej. Przeskocz w programie Titanium Backup do sekcji Backup/Restore, wskaż niechcianą aplikację i klikniej przycisk Uninstall. Jednak zalecamy sporządzić uprzednio zapasową kopię swoich danych. W wersji Pro, która kosztuje 20 złotych, możesz wgrać swój duplikat zasobów na swój dysk wirtualny w usłudze Dropbox.

Oprócz tego odradza się nadgorliwie usuwać aplikacje, nie znając ich przeznaczenia. Dysponując wersją Pro, możesz bez obaw testować, czy usunięcie aplikacji grozi zakłóceniami w działaniu systemu operacyjnego. Służy do tego funkcja Freeze, która tymczasowo wyłącza wybrany program. Choć przestaje działać, nadal zajmuje miejsce w pamięci. Jeśli nie zaobserwujesz żadnych niepożądanych efektów, możesz pozbyć się aplikacji.