Odciąć piratów!

Największe światowe koncerny muzyczne oskarżyły amerykańskich dostawców usług internetowych o to, że ich systemy routingowe umożliwiają internautom... łączenie się z serwisem Listen4ever.com.

Największe światowe koncerny muzyczne oskarżyły amerykańskich dostawców usług internetowych o to, że ich systemy routingowe umożliwiają internautom... łączenie się z serwisem Listen4ever.com. Problem polega na tym, że ów serwis, zlokalizowany w Chinach, umożliwia darmowe pobieranie plików MP3.

Pod pozwem podpisali się przedstawiciele wytwórni: UMG Recordings (część Vivendi Universal) Sony Music Entertainment, BMG oraz Warner Brothers Records. Wszyscy oni zarzucają amerykańskim ISP (Internet Service Provider – dostawca usług internetowych) działania na szkodę artystów – z Listen4ever można bowiem pobierać za darmo najnowsze albumy, niekiedy nawet jeszcze przed ich oficjalną premierą.

Koncerny domagają się w pozwie natychmiastowego "odcięcia" amerykańskich użytkowników od pirackiego serwisu. Pozew ów jest, jak się wydaje kolejnym etapem walki przemysłu muzycznego z nielegalną dystrybucją nagrań w Internecie. Wcześniej firmom fonograficznym udało się m.in. unieruchomić dwa popularne serwisy bezpośredniej wymiany plików – Napstera oraz AudioGalaxy.