Odeszli. Pozostawili komputery

Bez nich nie byłoby współczesnych komputerów, internetu i przenośnych urządzeń. Przedstawiamy sylwetki 10 innowatorów technologii, którzy zmarli w roku 2011.

Śmierć Steve'a Jobsa stała się przyczyną chwilowego pojednania i wspólnego hołdu ze strony całej branży IT (i nie tylko). I choć twórca Apple może być nazywany największym wizjonerem IT, jego śmierć nie była jedyną bardzo znaczącą w naszej branży w tym roku.

Tylko w październiku, poza Steve'em, odeszło od nas dwóch wybitnych odkrywców nowych technologii. Pierwszy z nich, Robert Galvin, przez 29 lat samodzielnie prowadził firmę Motorola. To on zademonstrował pierwszy przenośny telefon i zaczął sprzedawać pierwsze telefony komórkowe. Tworzył wynalazki w dziedzinie radiotelefonów, telewizji i laserowych czytników kodów kreskowych. Drugi, równie ważny dla rozwoju branży, Dennis Ritchie, wsławił się jako twórca systemu operacyjnego UNIX. Warto przypomnieć, że wiele nowatorskich rozwiązań tego systemu wykorzystują popularny dziś Mac OS X i wszystkie uniksopodobne systemy operacyjne oparte o jądro Linux.

Przygotowaliśmy dla Was galerię dziesięciu zmarłych w roku 2011 odkrywców i wizjonerów IT, bez których nie byłoby współczesnych komputerów.

Kliknij obrazek, aby przejść do galerii.

Kliknij obrazek, aby przejść do galerii.