Odkrycie HP wspiera prawo Moore'a

Naukowcy z HP opracowali nową technologię, która pozwala umieszczać na układach scalonych o wiele więcej tranzystorów (co przekłada się na ich wydajność) niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Dzięki nowej technologii HP prawo Moore'a (mówiące, że liczba tranzystorów umieszczanych na układach scalonych podwaja się co 18 miesięcy) może być nadal aktualne. Ostatnio wydawało się, że prawo Moore'a nie będzie dalej obowiązywać biorąc pod uwagę fakt, że w jednym nanometrze może się znajdować od 3 do 6 atomów, a najnowsze układy scalone są budowane w oparciu o technologię 65 nanometrów i wielkości tej nie da się w nieskończoność zmniejszać.

Nowa technologia (kryjąca się za skrótem FPNI; Field Programmable Nanowire Interconnect ) wykorzystuje tzw. krzyżowe przełączniki (crossbar switch). Przełączniki takie można stosować w standardowych układach scalonych typu FPGA (Field Programmable Gate Array), które pracują wtedy znacznie wydajniej. Układy scalone FPGA są powszechnie stosowane w urządzeniach sieciowych. Główną zaletą układów typu FPGA jest to, że można je programować, modyfikując w ten sposób usługi świadczone przez router czy przełącznik.

HP ma nadzieję, że prototypowy układ scalony oparty na nowej technologii powstanie w jego laboratorium jeszcze w tym roku. Naukowcy obiecują, że w 2010 r. uda się im wyprodukować układ zawierający 15-nanometrowe krzyżowe przełączniki.

Szczegółowy opis technologii FPNI można znaleźć w dokumencie noszącym tytuł "Nano/CMOS Architectures Using Field-Programmable Nanowire Interconnect", który znajduje się tutaj.


Zobacz również