Odkryto 18 tysięcy "notatników" ze starożytnego Egiptu!
-
- 07.02.2022, godz. 14:16
Ogromne odkrycie archeologów ujawnia życie codzienne cywilizacji starożytnego Egiptu.
W środkowym Egipcie, w mieście Athribis archeolodzy skatalogowali ponad 18 tysięcy zapisanych kawałków ceramiki, z których niektóre wydają się być zapisane przez studentów.
Odłamki ceramiki z tuszem, zwane ostrakami były niegdyś znacznie tańsze i dostępniejsze od papirusa. W starożytnym Egipcie używano ich na co dzień do spisywania list zakupów, rejestrowania transakcji, kopiowania literatury czy uczenia pisania i rysowania.
Ostraki znalezione w Athribis wydają się być pozostałościami starożytnej, egipskiej szkoły. Egiptolog Christian Leitz z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech tłumaczy:
Są tu spisy miesięcy, liczb, problemy arytmetyczne, ćwiczenia gramatyczne i „ptasi alfabet” – każdej literze przypisano ptaka, którego imię zaczynało się od niej.

Święty tekst hieroglificzny najprawdopodobniej skopiowany przez ucznia. (Athribis-Projekt Tybinga)
Ponad sto kawałków ceramiki ukazuje znane także i dziś ćwiczenia pisma, podczas których znaki powtarzane są w kółko. Jednak większość z odkrytych notatek zapisano w języku demotycznym, który był pismem administracyjnym używanym za panowania Ptolemeusza XII (znany nam jako ojciec Kleopatry). Ostraki ukazują również ćwiczenia uproszczonej formy hieroglifów, której uczono dzieci.

Tekst szkolny z "ptasim alfabetem" w języku hieratycznym. (Athribis-Projekt Tybinga)
Różnorodność języków występujących na ostrakach w Athribis, w tym hieroglifów, greckiego, arabskiego czy koptyjskiego, wskazują na burzliwą i wielokulturową historię tego miasta. Teksty zawierają również informacje o ówczesnej medycynie i praktykach medycznych.
Tak wielką kolekcję ostraków znaleziono tylko raz w historii, na początku XX wieku w starożytnej wiosce Deir el-Medina. Z pewnością przyniosą wiele interesujących informacji na temat życia starożytnej cywilizacji Bliskiego Wschodu.
Zobacz także: Ze Spotify zniknęło ponad 100 odcinków podcastu Joe Rogana
Źródło: sciencealert.com