Odkryto 18 tysięcy "notatników" ze starożytnego Egiptu!

Ogromne odkrycie archeologów ujawnia życie codzienne cywilizacji starożytnego Egiptu.

Athribis (źródło: uni-tuebingen.de)

W środkowym Egipcie, w mieście Athribis archeolodzy skatalogowali ponad 18 tysięcy zapisanych kawałków ceramiki, z których niektóre wydają się być zapisane przez studentów.

Odłamki ceramiki z tuszem, zwane ostrakami były niegdyś znacznie tańsze i dostępniejsze od papirusa. W starożytnym Egipcie używano ich na co dzień do spisywania list zakupów, rejestrowania transakcji, kopiowania literatury czy uczenia pisania i rysowania.

Ostraki znalezione w Athribis wydają się być pozostałościami starożytnej, egipskiej szkoły. Egiptolog Christian Leitz z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech tłumaczy:

Są tu spisy miesięcy, liczb, problemy arytmetyczne, ćwiczenia gramatyczne i „ptasi alfabet” – każdej literze przypisano ptaka, którego imię zaczynało się od niej.

Odkryto 18 tysięcy "notatników" ze starożytnego Egiptu!

Święty tekst hieroglificzny najprawdopodobniej skopiowany przez ucznia. (Athribis-Projekt Tybinga)

Ponad sto kawałków ceramiki ukazuje znane także i dziś ćwiczenia pisma, podczas których znaki powtarzane są w kółko. Jednak większość z odkrytych notatek zapisano w języku demotycznym, który był pismem administracyjnym używanym za panowania Ptolemeusza XII (znany nam jako ojciec Kleopatry). Ostraki ukazują również ćwiczenia uproszczonej formy hieroglifów, której uczono dzieci.

Odkryto 18 tysięcy "notatników" ze starożytnego Egiptu!

Tekst szkolny z "ptasim alfabetem" w języku hieratycznym. (Athribis-Projekt Tybinga)

Różnorodność języków występujących na ostrakach w Athribis, w tym hieroglifów, greckiego, arabskiego czy koptyjskiego, wskazują na burzliwą i wielokulturową historię tego miasta. Teksty zawierają również informacje o ówczesnej medycynie i praktykach medycznych.

Tak wielką kolekcję ostraków znaleziono tylko raz w historii, na początku XX wieku w starożytnej wiosce Deir el-Medina. Z pewnością przyniosą wiele interesujących informacji na temat życia starożytnej cywilizacji Bliskiego Wschodu.

Zobacz także: Ze Spotify zniknęło ponad 100 odcinków podcastu Joe Rogana

Źródło: sciencealert.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: