Odkrywamy Mac OS-a X


Proces zmian rozpoczęty

Pierwsze pytanie o Mac OS-a X, zadawane przez większość użytkowników Maców, jest bardzo konkretne: "Kiedy pojawi się nowy system?". W ciągu ostatnich dwóch lat termin prezentacji Mac OS-a X ciągle się zmieniał, ale teraz znamy już terminarz Apple'a. Obecnie programiści używają wstępnej wersji OS-a X, która nie wykorzystuje jeszcze interfejsu Aqua. Wiosną otrzymają oni ostatnią wersję testową systemu, dzięki czemu możliwe będą testy zgodności programów. Kolejnym krokiem będzie publiczna premiera Mac OS-a X, która według Apple'a odbędzie się latem tego roku. Firma nie poinformowała jeszcze o cenie tak znaczącego uaktualnienia systemu.

W drugiej połowie roku 2000 Mac OS X będzie prawdopodobnie sprzedawany razem z nowo wprowadzanymi modelami Macintoshy, a styczeń 2001 roku zakończy okres wprowadzania nowego systemu. Od tej chwili wszystkie nowe Maki będą już sprzedawane wraz z Mac OS-em X, a nie z OS-em 9. Niezależnie od tego, czy planujesz kupno systemu OS X latem tego roku, czy też chcesz kupić nowy model Maca dopiero w przyszłym roku, i tak wcześniej czy później będziesz używał Mac OS-a X.

Na fali

Chociaż Aqua jest potwierdzeniem zdecydowanego odejścia od obecnego interfejsu Maca, to OS X utwierdza nas, że nadal pracujemy na Macintoshu. Pasek menu ciągle znajduje się na górze ekranu (choć pojawiło się nowe menu Go, oprócz tradycyjnych File, Edit, View i Special), a na pierwszy rzut oka większość okienek wygląda dokładnie tak samo, jak tradycyjne okienka makowe.

Po dokładnym przyjrzeniu się interfejsowi Aqua łatwo odkrywamy kilka zmian, świadczących o ewolucji systemu. Nie chodzi nam tutaj o wytykanie wad klasycznemu Macowi, ale chcemy podkreślić, że obecna technologia pozwala firmie wprowadzić poprawki, które nie były możliwe wcześniej.

Bajery

Przede wszystkim rzuca się w oczy srebrny kolor z niebieskimi akcentami. Większość elementów interfejsu błyszczy i jest trójwymiarowa, co sprawia, że wyglądają jakby były z polerowanego szkła. Błękitny pasek postępu lekko faluje w czasie wędrówki po ekranie. Jaskrawe strzałki przewijania okien wyróżniają się ze srebrzystego tła. Nawet paski przewijania wyglądają, jakby były wykonane z kruchego błękitnego szkła.

W obecnym interfejsie Maca przyciski, które mogą być wciśnięte poprzez uderzenie w klawisz Return, wyróżniają się dzięki grubej otoczce. Większość użytkowników Macintoshy od dawna już wie, ale nowicjusze mogą mieć problemy z odkryciem tej zasady: w systemie Mac OS X nie da się przegapić domyślnego przycisku - jest on teraz niebieski i pulsuje w czasie oczekiwania na wydanie polecenia, na przemian stając się jaśniejszy i ciemniejszy.

Okienka

W górnym lewym rogu każdego okienka znajdują się trzy kolorowe przyciski - czerwony, żółty i zielony - które zostały przez Apple'a wymyślone, tak by przypominać światła na skrzyżowaniu. Tymi przyciskami możesz wskazać, co chcesz zrobić z aktywnym okienkiem. W czasie przesuwania myszką nad nimi są wyświetlane podpowiedzi. Przycisk pierwszy z lewej (czerwony) wypełnia się iksem, co oznacza, że puknięcie zamknie okienko. Procedura jest bardzo podobna do sposobu, w jaki zachowuje się twój Mac po puknięciu w lewy górny przycisk.

Obok czerwonego przycisku znajduje się żółty, ze znakiem minusa - po kliknięciu w ten przycisk okno minimalizuje się, znika z ekranu i przenosi się do przechowalni, w dole ekranu, a w Mac OS X nazwanej Dock (więcej informacji na temat przechowalni plików znajduje się poniżej). Puknięcie w zielony przycisk, wypełniający się znakiem plusa, powiększa okienko na cały ekran.

Te okrągłe przyciski informują również, które okno jest aktywne - są wypełnione kolorem tylko wtedy gdy okno znajduje się na froncie; w przeciwnym razie, gdy okno jest nieaktywne, przyciski są przezroczyste.

W górnym prawym rogu każdego okna znajduje się kolejny przycisk z kropką w środku. Puknięcie w przycisk włącza tryb pojedynczego okna. W tym trybie na ekranie jest zawsze widoczne tylko jedno okienko. Jeśli otworzysz inne okno, poprzednie zminimalizuje się automatycznie i ukryje w przechowalni plików, czyli w Docku.