Odkrywamy Mac OS-a X

Przedstawienie kompletnie zmienionego interfejsu twojego Maca


Przedstawienie kompletnie zmienionego interfejsu twojego Maca

Czasami ciężko przewidzieć, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Przez ostatnie dwa lata Apple zapowiadał, że Mac OS X już powstaje, a kiedy pojawi się, zmieni całkowicie sposób pracy z naszym Makiem. Ale wówczas rok 2000 i system OS X wydawały się czymś bardzo odległym.

I nadszedł sylwester 1999 r. Zdumiewająco spokojny, wbrew różnym proroctwom i złowrogim przepowiedniom. Na ścianach powiesiliśmy kalendarze 2000 roku. Tymczasem Apple sprawił nam niespodziankę, odkrywając całkowicie nowy interfejs systemu, nazwany Aqua. Dzięki czemu już teraz możemy się przekonać, jaką rewolucję przeżyjemy, mając ten interfejs w naszych maszynach. Wszystkich, którzy w pocie czoła i z trzęsącymi się rękami przeszukiwali sieć, by znaleźć jakieś informacje o nowym systemie, zapewniamy, że zmiany wprowadzone w Mac OS-ie X raczej cieszą, niż rozczarowują.

Większość użytkowników Maców najpierw zauważy nowe elementy interfejsu dodane przez Apple'a do OS-a X. Należy jednak pamiętać, że największe zmiany są niewidoczne na zewnątrz. Mac OS X jest nowoczesnym systemem operacyjnym. Cechuje go między innymi wielozadaniowość z wywłaszczaniem i mechanizmy ochrony pamięci, dzięki czemu twój komputer będzie działał super, jak w marzeniach. Być może nie zwracasz uwagi na takie drobiazgi, ale powinieneś wiedzieć, jak mechanizmy systemu poprawiają twoją współpracę z komputerem. Szczegóły dotyczące zmian strukturalnych w Mac OS-ie X znajdują się w ramce "Za kurtynami".

Za kurtynami

Zmiany w interfejsie Mac OS X z pewnością sprawią, że nowy system operacyjny będzie bardziej elegancki niż do tej pory. Ale co zmieniło się wewnątrz? Czy Mac OS X będzie silniejszy, bardziej stabilny i łatwiejszy w dopasowaniu do własnych potrzeb niż Mac OS 9? Oto szybki rzut oka na najważniejsze zmiany.

Szybkość i stabilność

Czy zdarzyło ci się, że jakiś program wyświetlił bombę na ekranie i zawiesił cały komputer? Na pewno tak. Na szczęście Mac OS X korzysta z chronionej pamięci, co oznacza, że każdy program ma przydzieloną własną przestrzeń w pamięci, a dzięki temu nie będzie w stanie zaszkodzić innym aplikacjom.

Z pewnością również zauważyłeś, że twój Mac zwalnia znacznie po uruchomieniu wielu programów, szczególnie jeśli próbują one na przykład ściągnąć jakiś plik z Internetu. Dzieje się tak, gdyż obecnie każda aplikacja może zażądać przydzielenia dowolnej mocy procesora. Mac OS X pełni rolę policjanta - system sam ustala przydział czasu pracy procesora dla poszczególnych programów, a w efekcie program, którego właśnie używasz, nie zwolni aż tak bardzo tylko dlatego, że inny proces w tle próbuje wyssać maksymalną moc dla siebie.

Potężna grafika

Zawodowcy zajmujący się grafiką i DTP praktycznie od wieków są zależni od PostScriptu, stworzonego przez Adobe. Dlatego też z radością przywitają nowy silnik (engine) grafiki w Mac OS X, nazwany Quartz, a oparty na formacie PDF (Portable Document Format). Quartz jest odpowiedzialny również za tworzenie wielu efektów specjalnych - takich jak przezroczyste elementy w nowym interfejsie Aqua - które z pewnością szybko zostaną wykorzystane w zaawansowanych programach do projektowania grafiki.

Gracze będą uradowani wydajnością Open GL, standardu grafiki trójwymiarowej, który obecnie jest wspierany przez cały przemysł komputerowy. Open GL jest silnie powiązany z systemem Mac OS X, dzięki czemu Maki stały się wspaniałymi maszynkami do gier.

Kompatybilność

Mac OS X będzie umożliwiał uruchamianie starych programów bez czkawki w czasie pracy. Aby zapewnić zgodność ze starymi aplikacjami, a jednocześnie wykorzystać wszystkie nowe funkcje systemu, Mac OS X pozwala na uruchomienie programów w czterech trybach, z których każdy ma swoje wady i zalety.

Programy, które nie zostały uaktualnione do pracy w systemie Mac OS X, będą uruchamiały się w środowisku nazwanym Classic. Te programy nie będą mogły skorzystać z pamięci chronionej ani z wielozadaniowości z wywłaszczaniem. Jeśli więc taki program zawiesi się, być może również inne programy pracujące w trybie Classic będą miały problemy.

Program, który został uaktualniony do pracy w nowym systemie, będzie uruchomiony w środowisku Carbon. Carbon to system pozwalający programistom na zmodyfikowanie programów w ten sposób, że będą mogły one korzystać z nowych cech systemu Mac OS X. Programy zmodyfikowane do pracy w trybie Carbon będą działały również w systemie Mac OS 9, oczywiście, bez specjalnych funkcji OS X.

Programiści piszący od zera programy dla Mac OS-a X mogą korzystać ze środowiska Carbon, ale równie dobrze mogą wybrać Cocoa, czyli system, który według Apple'a jest bardzo przyjazny w czasie tworzenia oprogramowania, ale nie zapewnia zgodności z OS-em 9.

Nie należy również zapominać, że gdzieś w zakamarkach Mac OS-a X znajduje się coś o nazwie Darwin - czyli krótko mówiąc wersja systemu operacyjnego Unix (zobacz artykuł "Piękna i bestia" w majowym numerze z ub.r.). Oznacza to, iż Mac OS X pozwoli uruchamiać również programy stworzone dla innych wersji Unixa, włączając w to nawet Linuxa. Chociaż większość użytkowników Maców nie skorzysta z tej możliwości, na pewno będzie się ona podobała doświadczonym komputerowcom i miłośnikom Unixa - będą oni mogli połączyć łatwość używania Maca i potęgę Unixa w jednym systemie operacyjnym - Mac OS X