Odmień swój pulpit!

Standardowy pulpit Windows ma wiele zalet - jest prosty w obsłudze i bardzo szybko można się po nim poruszać. Jednak chyba najważniejszą z nich jest to, że... łatwo można go zastąpić alternatywnym rozwiązaniem. Prezentujemy aplikacje umożliwiające całkowitą zmianę Twojego środowiska pracy - już nigdy więcej nie będzie wiało nudą z ekranu komputera! Jeżeli nie możesz odnaleźć się w gąszczu okienek, ikonek i pasków narzędzi, programy te pozwolą Ci zaprowadzić porządek w codziennej pracy.

Odmień swój pulpit!
Osoby na co dzień wykorzystujące komputery w pracy bądź też w szkole bardzo często mają problem z utrzymaniem porządku w przechowywanych dokumentach oraz na pulpicie. Wielu z nas z pewnością zdarzyło się przeglądać setki katalogów w poszukiwaniu jednego pliku, który koniec końców odnajduje się gdzieś na płycie z kopią zapasową systemu. Nie da się także ukryć, iż tradycyjny pulpit systemu Windows, pomimo możliwości zmiany tapety i ikonek, nie jest zbyt atrakcyjny wizualnie ani przesadnie funkcjonalny. Jeżeli pracujemy z wieloma oknami, to klikanie przycisków symbolizujących poszczególne programy staje się naprawdę uciążliwe. Podobnie sprawy wyglądają, jeżeli na pulpicie jest wiele ikon - większość z nich po prostu zlewa się z tłem. Dlatego nadszedł czas na wymianę pulpitu.

Odmień swój pulpit

Alternatywą dla standardowego pulpitu Windows są programy, które umożliwiają jego całkowite ukrycie i zastąpienie całkiem nowym pulpitem, który jest zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i niezwykle funkcjonalny. Postanowiliśmy zaprezentować 3 znakomite aplikacje, które umożliwiają zbudowanie własnego, komputerowego świata.

Odmień swój pulpit!
3DNA rewolucjonizuje sposób pracy z systemem Windows. Aplikacja całkowicie zastępuje standardową powłokę systemową i umożliwia użytkownikom zbudowanie własnej, interaktywnej przestrzeni do pracy. W ramach programu do wyboru mamy kilka w pełni trójwymiarowych "światów", czyli gotowych wzorów pulpitów, stworzonych na podstawie pomieszczeń, statków, planet, itp.

Odmień swój pulpit!
Jeżeli zdecydujemy się na poruszanie się w ramach np. domu, to w kolejnych pomieszczeniach będzie można ukryć otwarte okna przeglądarki, na ścianie powiesić obrazek, a w miejscu biurka postawić trójwymiarowe ikony symbolizujące np. odtwarzacze multimedialne. Najczęściej wykorzystywane aplikacje znajdą wtedy miejsce na piętrze (na dywanie, którego wzór sami dobierzemy), na które dostaniemy się schodami. W miarę jak będzie zapadał zmierzch, za oknami wirtualnego domu też zacznie się ściemniać. Oczywiście w ramach 3DNA nasz system zachowuje pełną funkcjonalność - można uruchamiać aplikacje użytkowe i gry, otwierać pliki, odtwarzać pliki multimedialne. Poszczególne przedmioty w tym wirtualnym świecie mogą kryć odnośniki do plików, folderów, stron internetowych (a nawet dynamicznych treści przesyłanych z Internetu, takich jak media strumieniowe). System obsługuje także przeciąganie plików i treści (drag and drop) ze standardowego systemu Windows oraz stron internetowych. Jeżeli znudzi nam się jeden świat, to możemy szybko zmienić otoczenie i wybrać kolejny.

3DNA 1.1 (Shareware) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Odmień swój pulpit!
Nieco inne podejście zaprezentowano w Talisman Desktop, który transformuje standardowy pulpit Windows w nowoczesny interfejs, którym możemy dowolnie zarządzać. Podstawowym zadaniem aplikacji jest uruchamianie programów w kompletnie odmienionym środowisku - z całkiem nową otoczką graficzną. Jednakże na tym możliwości programu się nie kończą - Talisman Desktop wzbogaca pulpit o nowe paski narzędzi oraz paski zadań, dzięki czemu można szybko uzyskać dostęp do najważniejszych plików i programów. Użytkownicy mogą w ramach swojego nowego pulpitu dowolnie rozmieszczać obrazy i ikony, które nie muszą być wyłącznie płaskimi obrazkami, ale również trójwymiarowymi, skomplikowanymi modelami. Co więcej, program nie limituje ilości pulpitów, z których każdy użytkownik korzysta - można błyskawicznie i bez problemu przełączać się pomiędzy interfejsem przygotowanym do pracy a tym przeznaczonym do domowej rozrywki, bez konieczności zamykania jakiejkolwiek aplikacji. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się również w firmach, gdzie z pewnością wrażenie na kontrahencie wywrze prezentacja uruchomiona na specjalnie do tego celu przygotowanym pulpicie.

Program Talisman Desktop 2.8 Beta (Trial) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Odmień swój pulpit!
Dla zwolenników nieco prostszych rozwiązań (i osób przywiązanych do wyglądu systemu Windows) idealnie nadaje się SphereXP - narzędzie które zamienia obszar roboczy naszego komputera w sferę, której centrum stanowi użytkownik. Wszystkie obiekty znajdujące się na powierzchni sfery są tym samym zlokalizowano wokół nas. Użytkownik może łatwo obracać swoją sferę przybliżając się lub oddalając się od poszczególnych grup okien i ikonek. Oczywiście tło całej sfery może stanowić dowolny, wybrany przez nas obraz. Nietypowe rozwiązanie wprowadzane przez SphereXP służy przede wszystkim utrzymaniu porządku na pulpicie. Dzięki trójwymiarowej przestrzeni poszczególne okna aplikacji można ustawiać jedno za drugim, "wsuwać" kolejne pomiędzy te już obecne na powierzchni sfery. Znakomicie usprawnia to pracę z wieloma oknami i jednocześnie pozwala korzystać ze standardowego paska zadań.

Program Sphere XP 0.77.129 (Freeware) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Dla minimalistów

Użytkownicy, którzy obawiają się instalować skomplikowane programy, mogę odświeżyć wygląd systemu Windows stosując nieco mniej wyrafinowane narzędzia.

Odmień swój pulpit!
StyleXP to bardzo prosty w obsłudze program pozwalający na zmianę wyglądu wielu elementów systemu Windows XP. Aplikacja ta nie instaluje nowych skórek - wykorzystuje wbudowany w system mechanizm wizualizacji, wzbogacając jego możliwości poprzez szereg wygodnych narzędzi. Użytkownik ma możliwość zmiany wyglądu całych tematów, stylów, okna logowania, tapet.

StyleXP 2.13 (Shareware) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Odmień swój pulpit!
Z kolei Automatic Wallpaper Changer pozwala w określonych przez użytkownikach przedziałach czasu zmienić tło pulpitu. Nowa tapeta może zostać automatycznie dopasowana do rozdzielczości ekranu, bądź też wyświetlona w swoim rzeczywistym rozmiarze. Aplikacja radzi sobie z obrazkami w formatach BMP, JPG, JPEG, GIF, PNG, PCX, TGA, RLE. Ponieważ obrazy mogą pochodzić z dowolnego katalogu na dysku lokalnym, program ten łączy przyjemne z pożytecznym - pozwala ponownie przejrzeć wakacyjne zdjęcia będąc w biurze.

Program Automatic Wallpaper Changer 2.2.6 (Freeware) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Odmień swój pulpit!
Osoby, które chcą nieco zwiększyć funkcjonalność standardowego pulpitu Windows powinny rozważyć możliwość wzbogacenia go o dodatkowy pasek narzędzi i garść nowych ikon. Idealnie do tego celu nadaje się program ObjectDock. Dzięki uruchomieniu dodatkowych pasków i menu użytkownik dowolnie otwiera i zamyka ulubione strony internetowe, programy, pliki, etc. Z kolei ikony reagują na kursor - po najechaniu na nie myszą - powiększają się. Te nowe elementy pulpitu wyróżniają się fantastycznymi barwami i stanowią ciekawą alternatywę wobec standardowych ustawień systemowych. Zaletą tej aplikacji jest dowolna konfiguracja wspomnianych pasków i ikonek poprzez zmiany ich tapety, kolorów, rozmieszczenia na pulpicie i dodawanie do nich nowych elementów.

ObjectDock 1.04 (Freeware) można pobrać z naszego serwisu FTP.