Odmłodzony Xeon

Firma Intel zaprezentowała kolejne wersje procesorów Xeon przeznaczonych do budowy wydajnych platform serwerowych.

Intel poinformował, iż w najbliższych miesiącach rozpocznie sprzedaż unowocześnionych procesorów Pentium Xeon. Dotychczasowe wersje tych układów pracowały z częstotliwością 550 MHz, natomiast nowe procesory, wykonane w technologii 0,18 mikrona, mają działać o 150 MHz szybciej. Zdaniem producenta, w porównaniu z obecnymi na rynku procesorami Xeon, użytkownicy mogą liczyć na wzrost wydajności w zakresie od kilkunastu do prawie 50% (w zależności od konkretnych aplikacji i konfiguracji sprzętowych). Intel zakłada, iż nowa seria Xeonów znajdzie zastosowanie w wydajnych serwerach przeznaczonych dla dostawców internetowych oraz firm świadczących usługi jako ASP.

"Sun nadal jednak będzie miał wyłączność na rynku serwerów wieloprocesorowych. Intel jeszcze sprawnie nie obsługuje komputerów z 64 układami w jednym komputerze" - mówi Linley Gwennap z firmy konsultingowej Linley Group.

Według badań IDC, w I kwartale br. sprzedaż serwerów wyposażonych w procesory Intela wzrosła o 33% (w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego). Intel zapowiedział, iż w ciągu najbliższych kilku miesięcy nowe układy Xeon będą dostępne w limitowanych ilościach. Hurtowa cena procesora z 1 MB pamięci cache wynosi 1177 USD, a za wersję wyposażoną w 2 MB pamięci podręcznej trzeba będzie zapłacić o 800 USD więcej.


Zobacz również