Odpowiedź ATI na Geforce 7800 już wkrótce

ATI zapowiedziało, że na pewno wpołowie trzeciego kwartału rozpocznie sprzedaż swojego najnowszego, długo oczekiwanego procesora graficznego R520. Wykonany w technologii 0,09 mikrona układ będzie pracować z dużo wyższą częstotliwością niż poprzedzające go modele, przy jednoczesnym obniżonym wydzielaniu ciepła. Firma zapowiada też rychłe wprowadzenie do produkcji i zaprezentowanie w 2006 roku ulepszonej wersji, R580.

Wprowadzenie ATI R520 na rynek początkowo planowane było na pierwszą połowę 2005 roku, jednak pewne problemy technologiczne oraz wyjątkowo dobra sprzedaż poprzednika, X800, spowodowały, że firma zdecydowała się przesunąć premierę (o tym, że pracę są ukończone pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku). Jednocześnie przedstawiciele ATI poinformowali, że w podobnym czasie odbędzie się inauguracja innych układów, wykonanych w technologii 0,09 mikrona - R530 i RV515.

Zbliżające się premiery układów graficznych ATI według analityków rynku niewątpliwie przyczynią się do zwiększenia popularności złącz PCI-Express. Już teraz szacuje się, że podaż kart z nimi współpracujących, w czwartym kwartale będzie o co najmniej 10 procent wyższa niż obecnie.

Więcej informacji: ATI


Zobacz również