Odrzutowe bąble

Nowa drukarka Canon BJC-6000 wykorzystuje system wymiennych wkładów.

Nowa drukarka Canon BJC-6000 wykorzystuje system wymiennych wkładów. W standardowym wyposażeniu znajduje się kałamarz z tuszem czarnym i trzy oddzielne pojemniki z kolorowymi atramentami. W celu uzyskania fotorealistycznego druku wystarczy wymienić tusz czarny na specjalny kałamarz foto. Wszystkie pojemniki są przezroczyste, dzięki czemu można łatwo kontrolować zużycie atramentu. Canon wprowadził też czarny tusz pigmentowy, który ma większą gęstość optyczną i charakteryzuje się wyższą kontrastowością.

Odrzutowe bąble
Podobnie jak Hewlett-Packard Canon zastosował też technikę modulacji wielkości kropli. W przypadku formowania małych kropli atrament podgrzewany jest przez jedną grzałkę głowicy, przy formowaniu dużych - przez dwie. Łączenie kropli różnej wielkości pozwala uzyskać większą liczbę odcieni. Niestety, taca odbiorcza nie ma przegrody, która pozwoliłaby wyschnąć drukowanym dokumentom. Zamiast tego system opóźnia kolejny wydruk. W przypadku, gdy sterownik oceni, że może wystąpić ryzyko pobrudzenia stron, drukowanie kolejnego dokumentu opóźniane jest o 30 sekund. Można też ręcznie wybrać opóźnienie drukowania o minutę.

W Canon BJC-6000 zastosowano dwa systemy kontrolowania ilości atramentu: wizualny, polegający na badaniu wiązki światła przechodzącej przez atrament, i mechaniczny, sprowadzający się do zliczania kropel po wyczerpaniu atramentu w części z płynem.

Maksymalna rozdzielczość druku wynosi 1440x720 dpi. Drukarka pozwala drukować na papierach formatu A4+, jednak zadrukowuje maksymalnie pole A4. Możliwy jest druk na wstędze wielkości 6 kartek A4. Jak szacuje producent, prędkość druku stron kolorowych wynosi 4,1 na min, zaś monochromatycznych 6,4 str/min. W przeprowadzonych przez nas testach druk strony czarno-białej zajmował 22 sek., tekstu z grafiką 35 sek., całostronicowej grafiki kolorowej 2:42 min.

Canon BJC-6000 drukował obrazy o ostrych krawędziach, charakteryzujące się nasyconymi i żywymi barwami. Przejścia głowicy były prawie niewidoczne. W przypadku specjalnego papieru i atramentu fotorealistycznego wydruki były zbliżone do fotografii.