Odstraszające licencje: najpierw Apple w Safari, teraz Adobe w Photoshop Express

Adobe udostępniło w tym tygodniu online'ową wersję beta aplikacji Photoshop Express. Okazuje się jednak, że dołączona do niej licencja jest niezwykle restrykcyjna i sformułowano ją w sposób, który odstrasza użytkowników.

Photoshop Express to działająca w przeglądarce, pozbawiona zaawansowanych funkcji odmiana Photoshopa zaprojektowana specjalnie z myślą o początkujących użytkownikach programu.

O ile sama aplikacja prezentuje się bardzo ciekawie, o tyle dołączona do niej licencja EULA - zdecydowanie nie. To już nie tylko drobna wpadka, która trafiła się Apple. Licencję Photoshop Express sformułowano w taki sposób, że powinna skutecznie odstraszać wszystkich chcących zachować prawa do swych zdjęć.

Ty nie możesz nic, my możemy wszystko

W licencji EULA Photoshop Express - aktualnie niedostępnej - pojawiły się takie sformułowania: Używanie materiałów użytkownika. Adobe nie rości sobie praw do Twoich materiałów. Jednakże przesyłanie ich lub udostępnianie na ogólnie dostępnych częściach serwisu oznacza udzielenie firmie Adobe nieodpłatnej, niewyłącznej, przenośnej i podlegającej dalszemu licencjonowaniu ogólnoświatowej licencji bez możliwości jej odwołania. Licencja ta umożliwia firmie Adobe używanie, dystrybucję, czerpanie dochodów lub innych form wynagradzania, modyfikację, adaptację, publikowanie, tłumaczenie, publiczne wyświetlanie lub wystawianie Twoich materiałów (częściowo lub w całości) oraz ich włączenie do innych materiałów lub prac w jakimkolwiek formacie i na jakimkolwiek nośniku znanym obecnie lub wynalezionym w przyszłości.

A zatem w zamian za świadczenie usługi Photoshop Express, Adobe uzyskuje wszelkie prawa do twoich grafik, zdjęć, obrazów - i to na zawsze, również z możliwością wykorzystywania ich w celach zarobkowych. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by twoje fotografie rodzinne funkcjonowały w roli klipartów w następnym wydaniu Photoshopa.

Warto zajrzeć: "Adobe joins list of companies not reading own EULAs" (w języku angielskim)