Odświeżanie czy czas reakcji? Co jest ważniejsze przy wyborze monitora dla graczy?

Kiedy kupujemy monitor gamingowy, przed oczami mamy specyfikację i całą masę różnych danych. Z reguły najpierw patrzymy na wielkość i przekątną ekranu. W dalszej kolejności pojawiają się dwa magiczne parametry, czyli częstotliwość odświeżania oraz czas reakcji. Co jest ważniejsze w grach i na co zwracać uwagę?

Na rynku aktualnie znajdziemy monitory, które przeznaczone są do określonych zadań. Decydując się na zakup nowego sprzętu, możemy wybierać pomiędzy ekranami przeznaczonymi do codziennego użytku, profesjonalnymi monitorami dla twórców oraz oczywiście urządzeniami, które mają zapewnić graczom jak najlepsze wyniki oraz doświadczenia płynące z ulubionego hobby. W ofercie wielu producentów znajdują się np. monitory z zakrzywionym ekranem, znacząco poszerzające pole widzenia dostosowane do tego, w jaki sposób w rzeczywistości patrzy ludzkie oko. Musimy jednak pamiętać, że to nie wszystko, a współczesne gry są bardzo dynamiczne. Chcąc zapewnić sobie jak najlepszy odbiór nowoczesnych produkcji i uniknąć efektów migotania czy smużenia, musimy zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania oraz czas reakcji monitora. Czym różnią się poszczególne parametry i co właściwie jest ważniejsze?

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania to parametr wyrażany w hercach (Hz). Jest to nic innego, jak ilość obrazów wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. W skrócie, jeśli wybierzemy monitor o częstotliwości wyświetlania 60 Hz, w ciągu jednej sekundy obraz na nim zostanie wyświetlony 60 razy. Z kolei w przypadku popularnych monitorów przeznaczonych dla graczy, czyli 144 Hz, w tym samym czasie obraz pojawi się już 144 razy. Wydawałoby się, że oczywiście wyższy parametr jest lepszy. Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb i preferencji. Nie w każdym przypadku będzie to odczuwalne i konieczne.

Odświeżanie czy czas reakcji? Co jest ważniejsze przy wyborze monitora dla graczy?

Jeśli chodzi o typowe monitory biurowe, zalecana wartość częstotliwości odświeżania to przedział pomiędzy 60 a 75 Hz. Ludzkie oko co prawda spadek płynności zauważa przy wartościach poniżej 26 Hz, jednak korzystanie z urządzeń, które charakteryzują się częstotliwością odświeżania poniżej 50 Hz może powodować np. bóle głowy czy szybsze zmęczenie oczu, mimo że faktycznie nie zauważamy różnicy. Nasz organizm w nieco inny sposób interpretuje obrazy i ludzkie oko faktycznie nie jest w stanie wszystkiego zarejestrować.

Inaczej sprawa ma się w przypadku monitorów przeznaczonych typowo dla graczy. Im wyższa częstotliwość odświeżania ekranu, tym gra staje się płynniejsza. Grając w nowoczesne, bardzo dynamiczne gry ma to ogromne znaczenie. Monitory z wyższą częstotliwością odświeżania odznaczają się wyższą jakością wyświetlanego obrazu. W takich przypadkach unikniemy migotania, smużenia ekranu oraz efektu opóźnienia obrazu. Musimy jednak pamiętać o tym, że poza monitorem musimy mieć także odpowiedni komputer. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał monitora 144 Hz, nasz sprzęt powinien bez problemu poradzić sobie z płynnym działaniem gry w np. 120 FPS (klatki na sekundę). Jeśli korzystamy ze słabego komputera, monitor wyświetli tylko tyle klatek, ile wygeneruje nasza stacja robocza.

Poniższe wideo w bardzo ciekawy sposób pokazuje różnicę pomiędzy różnymi częstotliwościami odświeżania.

Jeśli połączymy monitor z wysoką częstotliwością odświeżania z dobrym komputerem, który poradzi sobie z płynnym działaniem wymagających gier, możemy w pełni cieszyć się z możliwości współczesnych produkcji.

Czas reakcji

Parametrem określającym czas reakcjimilisekundy (ms). W skrócie, oznacza on czas, jakiego pojedynczy piksel potrzebuje do zmiany stanu (koloru), czyli jak szybko na monitorze zostanie wyświetlony kolejny obraz. W przypadku standardowych monitorów konsumenckich, najczęściej mamy do czynienia z przedziałem 5-10 ms i jest to wystarczające do typowej pracy, przeglądania internetu czy oglądania filmów.

Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku sprzętu przeznaczonego dla graczy. Najlepsze monitory gamingowe mogą pochwalić się parametrem na poziomie 1 ms lub mniej. Jest to spowodowane tym, że charakteryzują się one wyższą częstotliwością odświeżania, za czym musi iść także niższy czas reakcji. Jeśli jednak nie gramy w tytuły wymagające bardzo szybkiej reakcji, czyli np. turniejowe gry FPS, czas reakcji na poziomie do 3 czy 4 ms także będzie dla nas w zupełności wystarczający i satysfakcjonujący.

Odświeżanie czy czas reakcji? Co jest ważniejsze przy wyborze monitora dla graczy?

Co wybrać - częstotliwość odświeżania czy czas reakcji?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli w centrum naszych zainteresowań są monitory gamingowe, najlepiej znaleźć model, który charakteryzuje się jak najwyższą częstotliwością odświeżania oraz niskim czasem reakcji. Tylko takie połączenie zagwarantuje nam pełną płynność obrazu w nowoczesnych, dynamicznych i wymagających grach. Aktualnie na rynku bez problemu znajdziemy monitory gamingowe, które mogą pochwalić się np. częstotliwością odświeżania 144 Hz lub więcej oraz czasem reakcji na poziomie 1 ms i poniżej tej wartości. Przy tym bardzo często są atrakcyjne cenowo.

Nie da się tutaj wybierać. Decydując się na zakup monitora przeznaczonego dla gier, musimy zwracać uwagę na oba parametry, ponieważ wzajemnie ze sobą współgrają i się ze sobą przenikają. Tylko działając wspólnie i przenikając się mogą nam zapewnić najlepsze wrażenia płynące z ulubionego hobby, jakim są gry wideo.