Odświeżona tabletka

W ciągu roku od premiery pierwszych urządzeń Tablet PC nastąpiło wiele zmian technologicznych. Nie mogły one pozostać bez wpływu na nowe modele płaskich pecetów.

Dotychczasowy Tablet PC TC1000 firmy HP Compaq bazował na procesorze Transmeta Crusoe 1 GHz, który był energooszczędny, lecz nie tak wydajny, jak Pentium III ULV. Dziś Intel oferuje niskonapięciowe Pentium M o częstotliwości 1 GHz - nic więc dziwnego, że HP postanowił oprzeć swą "tabletkę" na technologii Centrino, która udowodniła swą wysoką wydajność i energooszczędność.

Sam CPU to nie koniec zmian: teraz TC1100 wyposażony jest w 512 MB pamięci DDR333, układ graficzny GeForce4 Go z 32 MB RAM i twardy dysk 40 GB. Zamiast gniazda Compact Flash wbudowano czytnik kart SD; pojawił się też Bluetooth i port podczerwieni. Standardowy moduł WiFi 802.11b można zaś rozbudować do wersji a/b/g. Niestety, wszelkie napędy optyczne dostępne są tylko w postaci zewnętrznych, opcjonalnych modułów.

TC1100 wciąż jest ultraprzenośnym urządzeniem: notebookową klawiaturę łatwo się odłącza, a wówczas masz do czynienia z typowym tabletem obsługiwanym rysikiem. Niestety, wszystkie najlepsze cechy tego rozwiązania - np. rozpoznawanie pisma czy aplikacja MS Journal - kryją się w systemie operacyjnym Windows XP Tablet PC Edition, który nie został i raczej nie zostanie spolszczony. Pozostaje więc użycie wersji anglojęzycznej z polskimi nakładkami firm trzecich.

Tablet firmy HP poddaliśmy standardowym testom notebooków. Mimo niskiego zegara CPU, TC1100 uzyskał bardzo przyzwoite rezultaty na poziomie maszyn z Pentium M 1,3 GHz lub P4 2 GHz, zaś czas pracy baterii ok. 200 minut z powodzeniem wystarczy do pracy w terenie.

Informacje: http://www.hp.pl


Zobacz również