Odświeżone Menu Start Windowsa 10 bez Live Tiles

Microsoft zamierza usunąć charakterystyczne kafelki z Menu Start. Fani Windowsa 7 maja powody do radości.

Windows 10 miał połączyć dwa zwaśnione światy - wielbicieli systemu operacyjnego Windows 7 oraz 8. Z tego właśnie powodu do najnowszego Windows'a powróciło klasyczne Menu Start, które doczekało się jednak wielu nowych funkcji. Jedną z nich są żywe kafelki Live Tiles.

Odświeżone Menu Start Windowsa 10 bez Live Tiles

Źródło: microsoft.com

Rozwiązanie to nie zdobyło zbyt wielu fanów, więc mało kto będzie po nich płakał. Najnowsze informacje wskazują, że Microsoft planuje usunąć Live Tile w jednej z kolejnych aktualizacji systemu operacyjnego Windows, która zostanie udostępniona za pomocą Windows Update.

Zobacz również:

  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Teams otrzyma zabezpieczenie... przeciwko Microsoftowi
  • Windows 11 Build 22000.176 - pełna lista błędów

Live Tiles po raz pierwszy pojawiły się w systemie Windows Phone 7, a wkrótce potem trafiły do Windows'a 8 oraz Windows'a Phone 8. Mimo, iż żaden z tych systemów nie odniósł spektakularnego sukcesu Microsoft nie zwątpił w Live Tiles i zaimplementował je w obrębie Menu Start systemu Windows 10.

Gigant z Redmond miał nadzieję, że dzięki kafelkom ludzie pokochają komputery z dotykowym ekranem, a na dodatek uda się połączyć systemy na urządzenia mobilne z klasycznym Windowsem na komputery osobiste.

Live Tiles to skróty do aplikacji, które dodatkowo posiadają możliwość pobierania danych na żywo i informowanie o nich. W przypadku, gdy aplikacja posiada Live Tiles może wyświetlać na przykład pogodę, najważniejsze informacje, ulubione tytuły czy aktualnie odtwarzaną piosenkę.

Niestety pomimo obecności Live Tiles na wszystkich komputerach z Windowsem 10 o rozwiązaniu zapomnieli programiści. Live Tiles działa obecnie na coraz mniejszej liczbie aplikacji, a kolejni deweloperzy rezygnują z obsługi żywych kafelków.

Portal Windows Latest powołując się na osoby zajmujące się rozwojem systemu Windows 10 przekazał, że Microsoft planuje uśmiercić Live Tiles i zastąpić je klasycznymi skrótami statycznymi.

Przeprojektowane Menu Start systemu Windows 10 miałoby być podobne do tego, które zaimplementowano w Windows 10X przeznaczonym dla urządzeń z dwoma ekranami.

W chwili obecnej nie wiadomo, kiedy finalnie Microsoft uśmierci Live Tiles.

Źródło: techspot.com