Odświeżony Windows XP Media Center

Microsoft zaprezentował nową wersję "rozrywkowej" wersji systemu Windows XP - Media Center Edition 2004. System pozwala na przekształcenie komputera PC (wyposażonego w odpowiednie komponenty) w multimedialny "kombajn", umożliwiający łatwe oglądanie i nagrywanie programu telewizyjnego oraz radiowego, odtwarzanie filmów z DVD oraz słuchanie internetowych rozgłośni radiowych.

W Windows XP Media Center Edition 2004 (nowy system do niedawna znany był pod roboczą nazwą Harmony) będzie można się zaopatrzyć, kupując odpowiedni komputer - system sprzedawany będzie głównie w wersji OEM. Wprowadzenie na rynek komputerów (zarówno "biurkowych", jak i notebooków), wyposażonych w ów system zapowiedzieli już m.in. Gateway, Dell, HP oraz Toshiba.

Odświeżony Windows XP Media Center

Jim Allchin, wiceprezes Microsoft Group, prezentuje Windows XP Media Center Edition 2004

Wśród nowości w nowej wersji platformy, warto wymienić przede wszystkim wprowadzenie obsługi sprzętowych tunerów FM. Możliwe jest m.in. "zapauzowanie" odtwarzanego programu radiowego i wznowienie po chwili transmisji (z tej samej opcji można skorzystać również podczas oglądania programu TV). Windows XP Media Center Edition 2004 umożliwia również łatwiejsze "rippowanie" zawartości płyt CD, do systemu wprowadzono również mechanizmy, umożliwiające użytkownikowi korzystanie z internetowych serwisów muzycznych oraz fimowych (m.in. CinemaNow i Movielink). Nowością jest również narzędzie Display Calibration Wizard, umożliwiające dostosowanie obrazu do specyfiki ekranu na którym jest on wyświetlany (np. monitora LCD, CRT, projektora czy telewizora plazmowego).

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji systemu, większość komputerów z preinstalowanym Windows XP Media Center Edition 2004 sprzedawana będzie w komplecie z pilotem. Funkcje związane z nagrywaniem programu telewizyjnego oraz odtwarzaniem filmów z płyt DVD pozostawiono bez zmian.

Warto zauważyć, że nowa wersja multimedialnego systemu Microsoftu dostępna będzie w kilku nowych wersjach językowych - m.in. francuskiej i niemieckiej. Przygotowanie polskiej wersji Windows XP Media Center na razie nie jest planowane - niewykluczone jednak, że w późniejszym terminie zlokalizowana wersja multimedialnego systemu trafi również na polski rynek.

Fot. Jim Allchin, wiceprezes Microsoft Group, prezentuje Windows XP Media Center Edition 2004.

Aktualizacja:

(godz. 15:45, 1 października 2003 r.)

Zdaniem analityków firmy Jupiter Research, wprowadzenie na rynek kolejnej edycji multimedialnego systemy Microsoftu świadczy o tym, że Microsoft zamierza eksplorować nowe sektory rynku - w tym przypadku chodzi o usługi "rozrywkowe" (a konkretniej: video on demand, czyli dostarczanie filmów w postaci elektronicznej). Świadczyć ma o tym m.in. zintegrowanie z nowym systemem narzędzi umożliwiających korzystanie z internetowych serwisów filmowych, takich jak CinemaNow czy Movielink. "Operatorzy telewizji kablowych raczej nie będą zadowoleni z takich inicjatyw Micrsoftu, dlatego koncern powinien postępować bardzo ostrożnie - szczególnie, jeśli nie chce zniechęcić operatorów do współpracy z Microsoft TV Foundation" zauważa Joe Wilcom z Jupiter Research.