Odświeżony Xine

Użytkowników Xine, jednego z najpopularniejszych odtwarzaczy multimedialnych dla systemu Linux, ucieszy fakt, że ukazała się nowa wersja 1.1.5. Wprowadzono w niej dziesiątki poprawek, aktualizacji zabezpieczeń oraz dodano nowe opcje.

Odświeżony Xine

Xine-ui

Xine to największy rywal, znanego, wielofunkcyjnego odtwarzacza MPlayer. W zasadzie nie jest to samodzielna aplikacja, ale zbiór bibliotek (xine-lib), wykorzystywanych przez liczne programy, różniące się interfejsem, możliwościami i przeznaczeniem. Przykładami są; Totem (dla Gnome), gxine, sinek, GQoob (Gtk2) czy kxine (dla KDE). Xine jest wspierany przez liczne wtyczki, które znacznie poszerzają jego możliwości.

Xine odtwarza najpopularniejsze formaty audio/wideo (AVI, MOV, WMV, MP3), jak i te mniej znane (ROQ, FLI, VOC). Wspiera każdy rodzaj napisów do filmów i menu zawarte w DVD, VCD, SVCD. Użytkownik ma do dyspozycji listę odtwarzania oraz takie funkcje jak system oceniania plików, czy opcja przechwytywania mediów. Do tego odtwarzacz wspiera system DTS i LIRC (obsługa poprzez połączenie podczerwone). Współpracuje z licznymi dekoderami i sterownikami audio i wideo, obsługuje sieci MMS, PNM, RTSP. Dzięki tym możliwościom i dodatkowym wtyczkom Xine staje się wszechstronną i zaawansowaną platformą multimedialną.

Pobierz plik

Nowa wersja posiada ulepszony dodatek PulseAudio. Poprawiono kompatybilność niektórych modułów w systemach Solaris i NetBSD. Zaktualizowano mechanizmy dodawania metadanych (ID3v2) w plikach AAC i FLAC. Oprócz tego wprowadzono wiele mniejszych poprawek zwiększających stabilność odtwarzacza. Pełna lista nowości zamieszczona jest na stronie producenta.