Odszedł jeden z pionierów Macintosha

W wieku 61 lat, w mieście Pacifica w stanie Kalifornia, zmarł na raka Jef Raskin, jeden z pionierów Macintosha, specjalista od interfejsu i człowiek, któremu przypisuje się autorstwo nazwy dla tej marki.

Jef Raskin

Jef Raskin

Jef Raskin ukończył State University of New York z tytułem magistra matematyki i filozofii oraz Pennsylvania State University jako inżynier nauk komputerowych. Był profesorem asystującym na uniwersytecie kalifornijskim.

Do Apple'a dołączył w 1978 roku jako 31. pracownik firmy. To właśnie jemu przypisuje się nadanie prowadzonemu wtedy projektowi osobistego komputera nazwy Macintosh, na część ulubionego przez siebie gatunku jabłek.

Losy Raskina i firmy Apple rozłączyły się jednak w 1982 roku, na dwa lata przed oficjalnym zaprezentowaniem przez Steve'a Jobsa pierwszego modelu Macintosha. Rzekomo chodziło o dość istotną różnicę zdań pomiędzy obydwoma panami.

Po odejściu z Apple'a Raskin zaprojektował niewielki komputer z tekstowym interfejsem o nazwie Canon Cat. Niestety nie okazał się on komercyjnym sukcesem, a niektórzy przypisują tę porażkę niewydolnej kampanii marketingowej amerykańskiego oddziału firmy Canon.

Oficjalna strona Jefa Raskina


Zobacz również