Odszedł pionier komunikacji cyfrowej

W wieku 84 lat zmarł Claude Shannon uznawany za ojca komunikacji cyfrowej i wielu teorii stosowanych w informatyce.

W wieku 84 lat zmarł Claude E. Shanon uznawany za jednego z współtwórców komunikacji cyfrowej. Shanon, daleki krewny Thomasa Edisona, jest znany jako twórca matematycznej teorii komunikacji, która - jak sądzą naukowcy - była podstawą do stworzenia nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych, takich jak Internet, technologia satelitarna czy płyta kompaktowa.

W latach 1941-1972 Claude Shanon rozwijał swoje teorię pracując jako inżynier w Bell Laboratories, które obecnie są częścią Lucent Technologies. Lansowana przez niego teoria dotyczyła technicznego problemu dostarczania informacji oraz zrozumienia, czym jest informacja. Później znalazła ona zastosowanie w określaniu najbardziej skutecznych metod kodowania wiadomości w analogowym lub cyfrowym modelu komunikacyjnym.

Prace tego naukowca przyczyniły się do wprowadzenia wyrażenia "bit", oznaczającego pojedynczą jednostkę informacji przetwarzaną przez komputer. Claude Shanon koncentrował się nad rozwojem teorii zgłębiającej miarę chaosu, a także nad mierzeniem nośnej przepustowości informacji, znanej jako przepustowość kanałów komunikacyjnych. Rozwój tej teorii przyczynił się m.in. do stworzenia współczesnych modemów.