Odszkodowanie od mp3.com

Nowojorski sąd nakazał serwisowi muzycznemu mp3.com wypłatę niezależnej wytwórni muzycznej TVT Records odszkodowania w wysokości 300 tys. USD.

Nowojorski sąd nakazał w piątek serwisowi muzycznemu mp3.com wypłatę niezależnej wytwórni muzycznej TVT Records odszkodowania w wysokości 300 tys. USD. Wyrok nie jest prawomocny i serwis mp3.com zapowiada apelację.

TVT Records wniosła sprawę do sądu ponad rok temu. Wówczas wytwórnia oskarżyła mp3.com, że bez jej zgody w serwisie pojawiają się utwory, do których prawa autorskie ma wyłącznie TVT. Dwa tygodnie temu sąd przyznał tej firmie rację i kazał jej oszacować straty, jakie poniosła. Steve Gottlieb, szef TVT Records wyliczył je na 8,5 mln USD. Sąd jednak uznał to za zbyt wygórowaną sumę i nakazał mp3.com wypłacenie jedynie 300 tys. USD tytułem odszkodowania.

S. Gottlieb skomentował werdykt sądu dość krótko - "Zwyciężyliśmy". Jednak szef mp3.com Graig Wilfahrt powiedział, że skoro TVT domagał się 8,5 mln, a dostał zaledwie 300 tys. to znaczy, że sąd nie do końca był przekonany argumentacją wytwórni i dlatego mp3.com zamierza wnieść apelację. Niedawno tytułem ugody z pięcioma największymi wytwórniami nagraniowymi mp.3.com musiał zapłacić 133 mln USD za to, że udostępniał w swoim serwisie nielegalne utwory.

Jeżeli sąd apelacyjny przyzna rację TVT Records, sprawa stanie się precedensem prawnym, na który będą mogły się powoływać wszystkie wytwórnie poszkodowane przez serwisy, udostępniające nielegalną muzykę w Internecie.