Odtwarzacz Blu-ray nie odtworzy... filmów Blu-ray?

Pierwszy komputerowy czytnik płyt Blu-ray produkcji Sony nie poradzi sobie z filmami na zabezpieczonych nośnikach. Japońska firma zaprezentowała po raz pierwszy swój produkt - model BWU-100A - podczas pokazu "Experience More 2006" w Australii.

Przedstawiciele Sony poinformowali, że problemy z zabezpieczeniami i oprogramowaniem spowodowały, że koncern zdecydował się na wprowadzenie na rynek napędu nieobsługującego chronionych dysków. Japończycy uznali najwyraźniej, że skoro filmy na nośnikach Blu-ray mogą być oglądane jedynie na sprzęcie zgodnym z HDCP, a urządzeń takich jest niewiele, to nie ma sensu już teraz proponować klientom napędu zdolnego odtworzyć zabezpieczone filmy.

Koncern zapowiedział jednocześnie, że problemy, które uniemożliwiły wyprodukowanie w pełni funkcjonalnego urządzenia, zostaną rozwiązane "wkrótce". Nie podano jednak konkretnej daty premiery napędu odtwarzającego chronione płyty.

BWU-100A pracuje z prędkością 2x. Potrafi nie tylko odtwarzać, ale też nagrywać dane na jedno- i dwuwarstwowych płytach BD-R oraz BD-RE. Do sklepów trafi jeszcze w bieżącym tygodniu i będzie kosztował 750 USD.